Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus: Poliisi tekee etnistä profilointia – Nyt Helsingin poliisi kouluttaa ehkäistäkseen profilointia

All Over Press
Julkaistu 16.05.2018 20:12

MTV UUTISET – STT

Helsingin poliisi on aloittanut toukokuussa koulutuksen, jonka yhtenä tavoitteena on varmistaa, ettei kiellettyä etnistä profilointia tapahdu.

Koulutuksella pyritään ehkäisemään syrjintää poliisin toiminnassa ja toisaalta kohdistamaan ulkomaalaisvalvontaa laittomasti maassa olevien löytämiseen, kertoo ylikomisario Jarkko Lehtinen Helsingin poliisista.

Poliisihallitus: Asiaa vaikea valvoa

Ulkomaalaislaissa kielletyllä etnisellä profiloinnilla tarkoitetaan sitä, että ihminen poimitaan tarkastukseen esimerkiksi ihonvärinsä tai etnisyyden, kuten arabi- tai romanitaustaisuuden perusteella.

– Se on ollut kiellettyä meillä koko ajan, ja nyt vielä koulutetaan erikseen, miten se tulee huomioida, Lehtinen sanoo.

Poliisihallituksen viime kesällä julkaisema selvitys ei löytänyt poliisin toiminnasta etnistä profilointia. Samalla Poliisihallitus myönsi, että asiaa on vaikea valvoa.

Tuore tutkimus kuitenkin kertoo, että käytännössä poliisi profiloi etnisesti. Pysäyttämistä, henkilöpapereiden kysymistä ja seuraamista oli koettu muun muassa kaduilla, rautatieasemilla ja kauppakeskuksissa, kertoo huhtikuussa julkaistu Pysäytetyt-tutkimusraportti, jonka on tehnyt Helsingin yliopiston Svenska social- och kommunalhögskolan.

Heikentää luottamusta viranomaisiin

Yhdenvertaisuusvaltuutettu on saanut yksittäisiä kanteluita poliisin etnisestä profiloinnista, viimeksi viime vuonna. Valtuutettu Kirsi Pimiän mukaan kuitenkin jo se, että ihmisillä on Pysäytetyt-hankkeessa esiin tulleita kokemuksia, on liikaa.

– Pitäisi lähteä siitä, että yhtään tällaista kokemusta ei olisi.

Raportin mukaan kielteiset kokemukset heikentävät luottamusta viranomaisiin.

– Tämä on se dramaattisin vaikutus. Totta on se yksittäisen ihmisen kokemus syrjinnästä, mutta laajempi vaikutus on, että luottamus heikkenee, Pimiä sanoo.

Juttua päivitetty 17.5. klo 1317: Poistettu vanha video. 

Lisää aiheesta:

Poliisille moitteet romanien syrjinnästä – Asiantuntija: Leväperäisyyttä henkilötietojen käsittelyssäSisäministeri MTV:lle: Katujengit suuri uhka, väläyttää rikosvastuuta alle 15-vuotiaillekin: "Syytä palauttaa roti ja järjestys"Yhdenvertaisuusvaltuutettu eri mieltä poliisin kanssa: Helsingissä romaneihin kohdistetussa operaatiossa syytä epäillä syrjintääHuutelua, vartijoiden ja poliisien pysäyttelyä, syrjintää kaupassa, koulussa ja työnhaussa – tätä on monen romanin arkiEtninen profilointi niin yleistä, että osa vähemmistöistä tottunut siihen – vartijat käyttäytyvät töykeästi, poliisi kohteliaampiPoliisihallituksen selvitys: Poliisissa ei todettu kiellettyä etnistä profilointia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:11
    Kerava

    Sähköauto paloi Keravan Prisman parkkihallissa – savuvahinkoja koko myymälään

  • 07:22
    Syksy

    Ruska on myöhässä – tässä syy

  • 06:33
    Käräjäoikeus

    Suomalaisten oikeusturva vaarassa – näin tolkuttoman kauan tuomion saaminen voi kestää

  • 05:50
    Suomi

    Laskettelukausi avataan tänään Levillä ja Rukalla

  • 05:30
    Työttömyys

    Maahanmuuttajien työttömyys huitelee taivaissa – tätä virhettä ei pitäisi nyt tehdä