Tutkimus: Korvatulehduksia on vähemmän pneumokokkirokotuksen saaneilla pikkulapsilla

Tuore tutkimus osoittaa, että pneumokokkikonjugaattirokotukset ovat vähentäneet Islannissa myös pikkulasten korvatulehduksia. Sama rokote on käytössä Suomessa.
Yllä olevalla videolla puidaan influenssarokotuksen tarpeellisuutta ja toimivuutta.
Pneumokokkikonjugaattirokote (PHiD-CV10) otettiin Islannissa rokotusohjelmaan vuonna 2011 eli vuotta myöhemmin kuin Suomessa. Nyt julkaistut tulokset perustuvat tietoihin kaikista alle kolmivuotiaiden islantilaisten korvatulehduslääkärikäynneistä vuosilta 2005–2015.
Lapsia oli kaikkiaan 53 000. Heidät jaettiin ryhmiin, joista toiset oli rokotettu (2011–2015 hoidetut) ja toisia ei (2005–2011 hoidetut).
Tulosten perusteella rokotettujen ryhmässä oli noin viidenneksen vähemmän korvatulehduksia. Vaikutus selittyi pääasiassa ensimmäisten ja toisten korvatulehdusten vähentymisellä.
Suurin muutos havaittiin alle neljän kuukauden ikäisillä eli lapsilla, joista valtaosa on liian nuoria saamaan rokotetta. Heillä korvatulehdukset vähenivät 40 prosenttia pneumokokkirokotusten tultua rokotusohjelmaan. Tutkijat pitävät tätä osoituksena rokotusten suomasta laumasuojasta.
Hiljattain julkaistussa suomalaistutkimuksessa lasten pneumokokkirokotteiden todettiin todennäköisesti vähentäneen myös aikuisten keuhkokuumeita. Vaikutus nähtiin lasten vanhempien ikäryhmässä sekä yli 65-vuotiailla, joilla keuhkokuume on suurin rasite.
Suomessa pneumokokkikonjugaattirokote annetaan vauvoille 3, 5 ja 12 kuukauden iässä.
Tutkimus julkaistiin Clinical Infectious Diseases -lehdessä.
Copyright Duodecim 2017. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.
Uusimmat
-
13:30
No Doubt -yhtyeen legendaarinen jättihitti täytti 25 vuotta – Gwen Stefani juhlisti vetäisemällä ikonisen mekon ylleen
-
13:26
Aleksei Navalnyi siirretään sairaalaan – vankilaviraston mukaan oppositiojohtajan terveydentila on "tyydyttävä"
-
13:21
George Russell joutui säälimättömän vinoilun kohteeksi – Mercedes-pomo Toto Wolffin kommentteihin iskettiin nopeasti kiinni
-
13:18
F1-sarjan tähtikuski joutui nielemään ylpeytensä, kun varikkomuurilta kantautui epämieluisa viesti: "Tästä ei ole luvassa käsirysyä"
-
13:13
Aina vain paranee! Harri Syrjäseltä kutkuttava ohje: "Hieman kiihottava savulohipasta"
-
13:13
Poliisi jatkaa 9-vuotiaan lapsen hengen vieneen onnettomuuden tutkintaa Espoossa – alustavia puhutuksia tehty
-
13:08
MTV seuraa suorassa lähetyksessä: Nasa yrittää ensimmäistä lentoa punaisella planeetalla – pieni kopteri nousee kolmeen metriin puoleksi minuutiksi
-
13:01
José Mourinho sai potkut
-
12:55
Beata Papp ja Mikko Leppilampi: Vauva tulossa!
-
12:41
Ateneum avautuu yleisölle ensimmäistä kertaa lähes puoleen vuoteen – Ilja Repinin näyttelyyn pääsee täsmälipulla
-
12:39
MTV seuraa koronan etenemistä: Tartuntojen määrä kääntynyt selvään laskuun – rokotuksen saanut yli 1,3 miljoonaa suomalaista
-
12:36
Uhkaako tämä videolle tallentunut susi koiraa tai ulkoiluttajaa? Näin asiantuntijat arvioivat Haminassa kuvatun suden käytöstä
-
12:32
Vanuatussa koronahälytys: Rannalta löytyi koronaa sairastaneen merimiehen ruumis
-
12:21
Max Verstappen yllättyi täysin – Lewis Hamilton vain nyökkäili vieressä: "Kyllä, osuimme yhteen"
-
12:20
Renny Harlinin Johanna-rakas otti käyttöönsä kihlattunsa sukunimen jo ennen avioliittoa – kertoo nyt syyn
-
12:15
Delhissä alkaa viikon ulkonaliikkumiskielto – Intiassa uusia tartuntoja yli 200 000 päivässä
-
12:14
Suomen maajoukkuetähti liitti jälleen yhden maan mestaruusketjuunsa – "Nyt pikku happi ja Suomeen"
-
12:11
EU:n ulkoministerit keskustelevat Ukrainasta ja Navalnyista – Unionin ykkösdiplomaatti: Suhteet Venäjään eivät ole parantumassa
-
12:11
Aurinkoinen kevätsää on kohta muisto vain – Pouta povaa "valtavaa lämpötilojen romahtamista", luvassa jopa räntää
-
11:54
Mies raahasi naisen metsään Paraisilla ja yritti raiskata – poliisi julkaisi tuntomerkit ja pyytää vihjeitä
-
Lataa lisää