Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus: 80-vuotiaat ovat tyytyväisiä elämäänsä

Colourbox.com/Halina Yakushevich
Julkaistu 06.02.2015 11:24

TIEDOTE

Suurin osa 80-vuotiaista asuu omassa kodissa tyytyväisenä ja toimintakykyisenä eikä tarvitse palveluita selvitäkseen arjesta. Tiedot käyvät ilmi Ilmarisen tekemästä tutkimuksesta.

Helsingissä iAreena-seminaarissa julkistetut tulokset perustuvat loka– joulukuussa puhelimitse toteutettuun kyselyyn, johon vastasi kaikkiaan 500 vuonna 1935 syntynyttä eläkeläistä. Ikäryhmän edstajia on Suomessa elossa noin 30 000.

– Tutkimuksemme mukaan valtaosalla tämän päivän 80-vuotiailla menee mukavasti. Tulos on jopa yllätys yleiseen mielikuvaan verrattuna. Positiivista on sekin, että vain joka kymmenes on yksinäinen. Tällä ikäryhmällä yksinäisyys ei siis ole yleinen ongelma, vaikka yksilötasolla se sitä varmasti onkin, sanoo Ilmarisen eläkevakuuttamisesta vastaava varatoimitusjohtaja Sini Kivihuhta.

Asumisjärjestelyt eivät huoleta kuin 12 prosenttia vastaajista. Ikäryhmästä 87 prosenttia asuu kotona ja 45 prosenttia yksin. Naisista yksin asuu noin 60 prosenttia, miehistä vain noin 20 prosenttia.

Kolmannes vastaajista on käyttänyt palveluita selviytyäkseen arjesta. Tulevaisuudessa 65 prosenttia ikäryhmästä odottaa saavansa palveluita yhteiskunnalta ja vajaat puolet perheeltään. Kolmannes on varautunut ostamaan hoivapalveluita itse.

Joka kolmas tarvitsee palveluita arjessa selviämiseen

Elinvoimaa 80-vuotiaat saavat erityisesti perheestä, sukulaisista ja ystävistä. Erityisesti naisille sosiaaliset suhteet ovat tärkeitä. He ovat kaiken kaikkiaan miehiä tyytyväisempiä, aktiivisempia ja sosiaalisempia.

Ikäryhmästä 58 prosentilla aika kuluu arkisissa askareissa ja 22 prosentilla harrastuksissa. Lähinnä toipuen ja voimia keräten viettää päivänsä neljä prosenttia kahdeksankymppisistä.

Monia huolettaa oma terveys ja jaksaminen sekä yhteiskunnan teknistyminen.

– Mielenkiintoinen yksityiskohta tutkimuksessa on, että eniten sekä 80-vuotiaita miehiä että naisia huolettaa naisten terveys, Kivihuhta sanoo.

Lähde: Ilmarinen

Kuva: Colourbox.com

Lisää aiheesta:

Eläkeläiset kertovat, kuinka he selviävät kasvavista taloushaasteistaan: "Olen pitänyt vanhoja vaatteita. Ne ovat liian isoja"Keva: Joka kolmas eläkeläinen on saanut työtarjouksia – kiinnostus työntekoon kasvanutTutkimus: Kolmasosa nuorista aikuisista kokee elämänsä merkityksettömäksiYli 60-vuotiaiden yhteydenpito ystäviin näyttää vähentyneen – koronaepidemia lisännyt yksinäisyyttäTutkimus: Yksinäisyys rassaa korona-aikana eniten yli 80-vuotiaita ja nuoria aikuisia – ”Kyllä siinä jokainen tulee vähän mökkihöperöksi”Tämä tutkimustulos yllättää harvat: Valtaosalle eläkkeelle jääminen mielekäs muutos
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa