Perussuomalaisten puheenjohtajaehdokkuutta harkitsevan Jussi Halla-ahon valinta puheenjohtajaksi veisi hallituskumppanit vakavan paikan eteen, sanoo Turun yliopiston eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja Markku Jokisipilä.
Markku Jokisipilän mukaan Jussi Halla-ahon maahanmuuttopoliittisen linjan vuoksi on vaikea nähdä, että hallitusyhteistyö voisi jatkua Halla-ahon johtamien perussuomalaisten kanssa.
– Halla-ahon pitäisi todella merkittävällä tavalla luoda nahkansa. Siihen en usko. Jos Halla-aho jotain on, niin äärimmäisen johdonmukainen omalla linjallaan.
Jos Halla-aho aikoisi tosissaan tavoitella puheenjohtajuutta, hänen pitäisi Jokisipilän mukaan laajentaa profiiliaan. Tähän saakka hän on ottanut kantaa lähinnä itseään kiinnostaviin maahanmuuttokysymyksiin ja pienempiin, esimerkiksi aselakeja koskeviin asioihin.
– Puoluejohtajalla ei ole varaa valita, mistä sektoreista hän on kiinnostunut, Jokisipilä sanoo.
Jos perussuomalaisten uusi linja osoittautuisi hallituskumppaneille mahdottomaksi, keskustan ja kokoomuksen olisi yritettävä löytää muita mahdollisia hallituskumppaneita.
Jokisipilä uskoo, että ennenaikaisiin vaaleihin menemistä haluttaisiin välttää mahdollisimman pitkään. Uudet vaalit vaarantaisivat esimerkiksi keskustalle tärkeän maakuntamallin.
Terho ja Niinistö nykylinjoilla
Mahdollisiksi puheenjohtajaehdokkaiksi on väläytelty myös eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Sampo Terhoa ja puolustusministeri . Jokisipilän mukaan molemmat jatkaisivat aika lailla perussuomalaisten nykyistä linjaa. Kumpikin on toiminut puheenjohtaja Timo Soinin hyväksymänä merkittävissä tehtävissä.