Turun hovioikeuden on määrä antaa tänään tuomio liki 30 vuotta kateissa olleen turkulaisen lakimiehen jutussa. Hovioikeus aloitti jutun käsittelyn vuoden alussa.
Käräjäoikeus tuomitsi viime vuonna Lasse Erik Lehdon, 69, elinkautiseen vankeuteen lakimiehen murhasta. Hän vaatii hovioikeudessa murhasyytteen hylkäämistä.
33-vuotias lakimies katosi Turussa 3. elokuuta vuonna 1994. Käräjäoikeuden tuomion mukaan lakimies nousi katoamispäivänään puolenpäivän jälkeen Lehdon kyytiin. Sitten Lehto vei uhrin purjeveneelleen, ampui tämän ja upotti ruumiin mereen, tuomiossa sanottiin.
Väitetyillä tapahtumilla ei ole silminnäkijöitä. Merestä uhrin luota löydettiin luodin osia, mutta ne olivat niin huonokuntoisia, ettei niitä pystytty yhdistämään Lehdon tapahtuma-aikana omistamaan aseeseen.
Lehdon puolustuksen mukaan käräjäoikeuden tuomio perustui oikeuden johtopäätöksiin ja päätelmiin, joita oikeus teki, vaikka faktoja henkirikoksesta ei tiedetä edelleenkään.
– Ei ole selvinnyt, millä aseella (uhri) surmattiin, missä järjestyksessä luodit ammuttiin, mikä oli surmaamisen ajankohta tai paikka. Ongelmana on, ettei näistä ole faktatietoa, asianajaja Heikki Uotila sanoi hovioikeudessa.
Lue lisää: "Mainosmies" tuomittiin käräjillä elinkautiseen lähes 30 vuotta kateissa olleen lakimiehen ampumisesta – nyt hovioikeus punnitsee murhatuomion
IS: Ilpo Härmäläisen murhaoikeudenkäyntiin ilmestyi yllätystodistaja
Ruumis löytyi viime vuonna
Lakimiehen katoaminen oli selvittämättä, kunnes poliisi otti sen uudestaan aktiiviseen tutkintaan vuonna 2021. Lehto otettiin kiinni saman vuoden elokuussa.
Murhasyytteen käsittely alkoi Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa joulukuussa 2021, jolloin lakimiehen ruumista ei ollut vielä löydetty. Viime vuoden maaliskuussa juttu sai dramaattisen käänteen, kun poliisi kertoi löytäneensä ruumiin merenpohjasta Turun Airiston alueelta.