Adressi luovutetaan lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimealle perjantaina.
MTV uutisoi sunnuntaina turkulaisen Faron Pharmaceuticals -lääkeyhtiön kehittämästä Traumakine-projektista, josta voi olla apua koronaviruksen aiheuttamaan keuhkotautiin.
Faron Pharmaceuticals Oy:n toimitusjohtaja Markku Jalkanen kertoi, että Traumakinella on tarkoitus estää tai rajoittaa äkillisen hengitysvajausoireyhtymän (acute respiratory distress syndrome, ARDS) syntymistä tai etenemistä palauttamalla hiussuonten eheys.
Lue myös: Turkulaisen lääkeyhtiön läpimurto voi tuoda apua koronapandemiaan
Valmiin lääkkeen saanti markkinoille edellyttää kliinisten tutkimusten kautta viranomaishyväksyntää eikä sitä ei ole saatavissa ennen lisätutkimuksia. Jalkanen arvioi, että myyntiluvan saantiin menee 2-3 vuotta. Teoriassa Traumakine voidaan ottaa käyttöön myös nopeutetulla aikataululla, mutta siihen tarvitaan Suomen lääkeviranomaisen Fimean lupa.
Lue myös: Koronaviruslääke voisi muuttaa kaiken: Näitä lääkkeitä pidetään lupaavimpana taudin hoidossa
Adressi verkossa
Verkossa on viime torstaista lähtien kiertänyt Traumakinen käyttöönoton puolesta. Adressi oli saanut tiistai-iltapäivään mennessä yli 1 700 allekirjoitusta. Viikonloppuna adressi on kerännyt yli 400 allekirjoitusta päivässä. Ylivoimaisesti eniten adressin allekirjoittajia on Helsingin ja Turun alueella.
