Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Turkki vaatii EU:lta sympatiaa – äänestys jäsenyysprosessin jäädytyksestä "historian epäreiluin"

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 29.11.2016 22:19

MTV UUTISET - STT

Turkin Eurooppa-ministeri Ömer Celik vaatii EU:lta sympatiaa maalleen, joka on joutunut voimistuvan arvostelun kohteeksi kesän vallankaappausyrityksen jälkeen. 

EU:n parlamentti vaati viime viikolla Turkin EU-jäsenyysneuvottelujen keskeyttämistä, kunnes kohtuuttomat sortotoimet lopetetaan. Turkin johto on pidättänyt kymmeniä tuhansia ihmisiä vallankaappausyrityksen jälkeen, mikä on herättänyt EU:ssa vahvaa huolta maan oikeusvaltion ja ihmisoikeuksien tilasta. 

Brysselissä tiistaina vieraillut ministeri Celik luonnehti EU-parlamentin kantaa "historian epäoikeudenmukaisimmaksi päätöslauselmaksi". 

– Jos neuvottelut (Turkin EU-jäsenyydestä) olisivat objektiiviset ja reilut, ei olisi mitään syytä sille, miksi Turkista ei voisi tulla tänään täysi jäsen, hän sanoi. 

EU:ssa vallitseva näkemys on, että Turkin EU-jäsenyys ei ole nyt eikä lähitulevaisuudessa millään tapaa realistinen skenaario. Turkin sitoutuminen EU-lähentymiseen on vahvasti kyseenalaistettu maan johdon itsevaltaisten pyrkimysten takia.  

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan sanoi tiistaina, että Turkki ei ole luopunut pyrkimyksestään tulla EU-jäseneksi. 

– Mutta kenenkään ei pitäisi unohtaa, että Turkilla on aina paljon muitakin vaihtoehtoja, hän sanoi Istanbulissa. 

Aiemmin Erdogan on vihjannut, että Turkin voisi olla kannattavampaa tavoitella strategista kumppanuutta Kiinan ja Venäjän kanssa.  

Ulkomaat

Lisää aiheesta:

Turkin presidentti Erdogan BBC:lle: EU-jäsenyys ei ole välttämätön asia TurkilleSoini Turkin EU-jäsenyydestä: Pensseleitä ei pistetä santaan mutta ihmisoikeuksilla ei käydä kauppaaJuncker varoittaa Erdogania viisumivapauden mahdollisuuden menettämisestäErdogan uhkaa avata Turkin rajat pakolaisille Eurooppaan Sanasota EU:n ja Turkin välillä kiihtyy : "Joka päivä Turkki liikkuu kauemmaksi Euroopasta"Turkin ulkoministeri syyttää EU:ta Turkin nöyryyttämisestä

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 13:19
    Venäjä

    Lavrovilta viesti myös Suomelle: "Hyvä mahdollisuus"

  • 13:09
    Brasilia

    Vapaudenpatsaan jäljennös koki karun kohtalon Brasiliassa

  • 11:31
    Volodymyr Zelenskyi

    Zelenskyi: Ukrainan edustajat neuvottelevat Yhdysvalloissa lähipäivinä

  • 10:48
    Kiina

    Eurooppaa ravistelee Kiina-shokki

  • 10:42
    Japani

    Mediat: Japani odottaa Suomen hallituksen reagoivan asianmukaisesti silmienvääntelykohuun