Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Turkin turvallisuustilanne pelottaa turisteja – UM: maassa oltava erityisen varovainen

1:58Turkissa turistien määrä laskenut –"noudatettava varovaisuutta"
Julkaistu 30.03.2016 22:58

MTV UUTISET

Turkin turvallisuustilanne on heikentynyt nopeasti viime kuukausina, ja esimerkiksi Yhdysvallat on päättänyt vetää sotilaidensa perheet pois osasta eteläistä Turkkia.

Heikentynyt turvallisuustilanne Turkin eteläosissa ja pommi-iskut Istanbulissa ja Ankarassa ovat vaikuttaneet jo Turkkiin matkustavien turistien määrään.

Virallisen arvion mukaan turistien määrä tippui helmikuussa 10 prosenttia verrattuna viime vuoden samaan ajankohtaan.

Sultahnametin turistialueella Istanbulissa työskentelevä tarjoilija Serkan Illiter kuitenkin arvioi, että pääsiäisen aikaan pudotus turistien määrässä oli virallista arviota paljon isompi.

– Ministeriön arvio 10 prosentin laskusta on itse asiassa 50 prosenttia, jos lukua verrataan viime vuoden pääsiäiseen.

Heikentyneen turvallisuustilanteen takia Yhdysvallat määräsi eilen sotilaidensa ja diplomaattiensa perheitä lähtemään osasta eteläistä Turkkia. Määräys koskee Adanan, Izmirin ja Muglan maakuntia.

Äärijärjestö Isis ja kurdisissit ovat tehneet näillä alueilla iskuja, ja lisäksi yhteenotot kurdisissien ja armeijan välillä ovat kiihtyneet varsinkin Kaakkois-Turkin kurdialueilla.

Myös Israel kehotti maanantaina kaikkia Turkissa olevia kansalaisiaan poistumaan maasta niin nopeasti kuin mahdollista.

Turkki on yksi suomalaisten suosikkikohteista, viime vuonna siellä kävi noin 230 000 suomalaista. Ulkoministeriö neuvoo tällä hetkellä noudattamaan Turkissa erityistä varovaisuutta ja välttämään suuria väkijoukkoja.

– On alueita, joita olisi syytä välttää eli toisin sanoen Kaakkois-Turkki ja alueet Syyrian ja Irakin tuntumassa. Sen lisäksi yleistä riskiarviota on kohotettu sellaiselle tasolle, että Turkissa on noudatettava erityistä varovaisuutta, va. asiainhoitaja Pekka Shemeikka Suomen suurlähetystöstä Ankarasta sanoo.

Lisää aiheesta:

Suomen Israelin-suurlähetystö ohjeisti työntekijöitään pysyttelemään lähellä pommisuojiaMyös Iso-Britannia kehottaa kansalaisiaan välttämään matkustamista Iraniin ja Irakiin – maan ulkoministeri toivoo konfliktin osapuolilta rauhallisuuttaMTV Uutiset seuraa hetki hetkeltä: Turkki uhkaa lähettää 3,6 miljoonaa pakolaista Eurooppaan, jos Eurooppa arvostelee operaatiotaTurkki ilmoitti jatkavansa sotatoimia Syyriassa Istanbulin iskusta huolimattaKatso ulkoministeriön lista: Näistä maista on pysyttävä poissa Matkustusilmoitukset rajussa kasvussa – valtaosa jättää yhä ilmoittamatta
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 08:38
    Google

    Googlelta miljardi-investointi

  • 08:30
    Donald Trump

    Yhdysvallat julkaisi videon iskusta "huumeterroristien" alukseen – Venezuela aikoo puolustautua

  • 08:14
    Israelin ja Hamasin sota

    Israelin puolustusministeri: "Gaza on nyt tulessa"

  • 07:30
    Charlie Kirk

    WP: Charlie Kirkin ampumisesta epäillyn kerrotaan tunnustaneen – "Huonoja uutisia teille kaikille"

  • 06:51
    Ulkomaat

    Trump vaatii New York Timesilta 15 miljardia: "Minua on herjattu vapaasti aivan liian kauan"