Tuore tutkimus: Ilmansaasteilla yhteys nuorten masennukseen – riski sairastua jopa nelinkertainen

Ilmansaasteet voivat pahimmillaan jopa nelinkertaistaa nuoren riskin sairastua masennukseen, paljastaa uusi tutkimus. Aiheesta uutisoi The Guardian.
Tuoreen tutkimuksen mukaan huono ilmanlaatu lisää masennusalttiutta nuorilla. Kyseessä on ensimmäinen analyysi, jossa selvitetään ilmansaasteiden vaikutusta teinien mielenterveyteen.
Psychiatry Research -julkaisussa ilmestyneen englantilaistutkimuksen mukaan niillä nuorilla, jotka olivat altistuneet saastuneelle ilmalle 12-vuotiaana, oli jopa 3–4 kertaa suurempi todennäköisyys sairastua masennukseen.
The Guardian kirjoittaa, että näin ollen ilmansaasteet ovat suurempi riskitekijä teinien masennukselle kuin fyysinen väkivalta. Aikaisemmissa tutkimuksissa on todettu, että se lisää 1,5-kertaisesti riskiä masennustiloihin.
Tutkijoiden mukaan tulokset ovat erityisen merkittäviä myös siksi, että noin 75 prosenttia mielenterveysongelmista alkaa lapsuudessa tai murrosiässä, kun aivot kehittyvät nopeasti.
– Ilmansaasteiden korkeat pitoisuudet eivät vain ole hyväksi, ja erityisesti lapsille, oli kyseessä sitten fyysinen terveys tai mielenterveys. On järkevää välttää alueita, joissa on kaikista korkeimmat ilmansaasteen tasot, kommentoi Kings College Londonin tutkija Helen FisherThe Guardianin mukaan.
Ilmansaasteilla mahdollisesti yhteys myös antisosiaaliseen käytökseen
Tutkimuksessa vertailtiin lontoolaisen lapsiryhmän terveyttä korkealaatuiseen dataan ilmansaasteista. Mukana ryhmässä oli 284 lasta.
Niillä lapsilla, jotka asuivat 12-vuotiaina 25 prosentilla kaikista saastuneimmilla alueilla, oli 3–4 kertaa todennäköisemmin masennus 18-vuotiaana verrattuna ryhmään, jotka asuivat 12-vuotiaana 25 prosentilla vähiten saastuneista alueista.
Tutkimuksessa otettiin huomioon myös muita tekijöitä, jotka voivat vaikuttaa mielenterveyteen, kuten perheen mielenterveystausta, tulotaso, kiusaaminen ja tupakointitavat.
Tutkimuksessa havaittiin myös kohonnut riski antisosiaaliseen käyttäytymiseen. Tulos ei kuitenkaan ollut tilastollisesti merkittävä, joten tästä tarvitaan vielä lisää tutkimuksia. Myös ilmansaasteiden yhteyttä ahdistuneisuuteen ja ADHD:hen tutkittiin, mutta mitään yhteyttä ei havaittu.
Suomessa ei kuitenkaan ole ehkä yhtä suurta syytä huoleen kuin Isossa-Britanniassa. Toukokuussa 2018 Ilmatieteen laitos kertoi, että Maailman terveysjärjestö WHO:n mukaan Suomen ilmanlaatu oli paras maailmassa. Englanti oli tilastossa sijalla 15.
Lähteet: The Guardian, Psychiatry Research, Ilmatieteen laitos
Uusimmat
-
07:59
Miro Heiskanen tuo Leijonille "luksusongelman" – Lasse Kukkoselta ja Tero Lehterältä terävä kannanotto
-
07:55
Niinistön ja Anderssonin vierailu Valkoiseen taloon on vahva viesti muulle maailmalle – tapaamista varjostaa kapuloita rattaisiin viskelevä Turkki
-
07:49
Leijonat-pakki Mikko Lehtoselta huikea heitto Miro Heiskaselle – "Katsotaan, paljonko Miro laittaa kättä taskuun"
-
07:25
Venäläiseversti perui äkkiä aiemmat lausuntonsa Venäjän armeijan epäonnistumisesta ja median valheista – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
07:25
Sami Vatanen jakaa herkullista viestiä Leijonat-faneille – Suomen joukkueeseen saapuu ”maailmanluokan pelaajia”
-
07:16
Hälyttävä havainto: Salakavala ja yleinen vaiva sydänkohtausriski jo nuorilla aikuisilla
-
07:15
Junissa on taas lähes yhtä täyttä kuin ennen koronaa – vauhtia hidastavat konduktööri- ja asentajapula sekä huononeva rataverkko
-
06:55
Golden State Warriors otti ensimmäisen kiinnityksen paikasta NBA:n finaaleissa – jyräsi Dallas Mavericksin yli
-
06:53
Leijonat-tähti paljasti Ruotsi-pelin säväyttäneestä hetkestä hiveleviä faktoja – "Kyllä me Vadun kanssa naureskelimme"
-
06:28
Etelä-Eurooppaan iskee viikonloppuna poikkeuksellisen rankka lämpöaalto – yhtä kuumaa on vain pari kertaa vuosisadassa
-
06:27
Tesla-kuskeille tiedoksi: Hakkerit onnistuivat ilkeässä tempussa leikiten
-
06:26
Glen Kamaran Rangersille jättipettymys rangaistuspotkukisassa – Eintracht Frankfurt juhli Eurooppa-liigan finaalissa
-
06:25
Huima hetki MM-jäällä: Mikael Granlund lumosi puheliaan erotuomarin – "En pysty tuohon edes Xboxilla"
-
06:22
Tähdistöön valitut Sebastian Aho ja Antti Raanta pelastivat Carolinan – kotijoukkue punnersi voittoon jatkoajalla
-
06:15
MTV Uutisten tiedot: Suomi aikoo mahdollistaa järeän raja-aidan rajavartiolain muutoksella – turvapaikanhaku voidaan keskittää
-
06:01
Turkin vaatimukset selvä viiväste Suomen Nato-jäsenyydelle, sanoo tutkija: Suomen on oltava valmis myönnytyksiin
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat torstaina 19.5.: Kari Jalosen Tshekki hakee kasvojenpesua
-
05:57
Lasse Kukkonen haukkui Ruotsin NHL-tähden: "Niin unista!" – tämä suoritus vetää hiljaiseksi
-
05:45
Käräjäoikeus varautuu järeillä turvajärjestelyillä – MTV Uutiset seuraa, kun Vantaan sellimurhasta syytetyt pääsevät ääneen
-
05:30
Wall Streetillä ruma laskupäivä: Keskeiset indeksit sukelsivat eniten lähes kahteen vuoteen
-
Lataa lisää