Tuomas Sammelvuon luotsaama Venäjän olympiakomitean joukkue otti tiistaina ison askeleen kohti unelmaa, kun joukkue varmisti aamulla paikkansa Tokion olympialaisten välierissä. Joukkue kukisti puolivälierissä Kanadan erin 3–0.
– Kaikki tiesivät, että tämän pelin voittamalla pelaamme mitaleista. Olimme erittäin valmiita peliin, vaikka se oli näin aikaisin, Sammelvuo kommentoi Japanissa kello 9 alkanutta ottelua.
Sammelvuon ei tarvitse erityisesti motivoida pelaajiaan, sillä olympiaturnaus on arvostuksessa omassa kastissaan EM- tai MM-kisoihin verrattuna. Sen Sammelvuokin on Tokiossa olonsa aikana saanut kokea.
– Olympialaisten salaisuus on siinä, että kaikki on erilaista kuin oman lajin arvokisoissa. Asuminen, ruokailut, erikoiset treeniajat ja peliajat. Niistä on ihan turha hermostua. Eikä niitä tarvitse hyväksyä, niitä pitää rakastaa, Sammelvuo innostui.
– Tämän isompaa ei ole. Jos me olemme onnekkaita, tämä tapahtuu meille kerran tai kaksi elämässä. Kun vain muistaisi nauttia joka hetkestä, hän korosti.
Tampereen EM-kisoille ei vielä ajatustakaan
Seuratasolla Pietarin Zenitiä valmentava Sammelvuo on luotsannut Venäjän maajoukkuetta kesästä 2019. Saman syksyn EM-kisoissa joukkue karsiutui puolivälierissä tappioon Slovenialle, mutta Tokiossa Venäjä on yksi suosikeista. Ja kantaa niskassaan kovia odotuksia kotimaastaan.
– Todella isot odotukset. Se on ihan normaalia, ja niin sen pitääkin olla, kun joukkueella on mahdollisuus pärjätä, Sammelvuo sanoi.


