Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tunteet kuumenivat Mestiksen kärkiottelussa – Jokerien ja IPK:n miehiä suihkuun: "Järjestelmässä vika"

2:31Mestiksen kärkiottelussa ulosajo – Jokerien hyökkääjä jyrättiin rajustiTästä ulosajosta ei IPK:n päävalmentaja Marko Tuomainen ollut tyytyväinen: Mikko-Matti Paakkola ulos taklauksesta Jokerien Oskari Kalajanniskaan.Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 04.01.2024 21:48
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Jokerit oli päätöserään asti kiinni voitossa Mestiksen sarjakärjestä, mutta Iisalmen Peli-Karhut nousi lopulta tärkeään 3–2-vierasvoittoon jatkoaikaosumalla.

Jokerit johti ottelua kahdella ylivoimamaalillaan 2–1, kunnes IPK:n Austin Alger tasoitti vajaat 13 minuuttia ennen loppua niin ikään ylivoimalla.

Jatkoaikaa oli jäljellä vain vajaa puoli minuuttia, kun Alex Berardinelli ratkaisi IPK:n 3–2-vierasvoiton ohjauksellaan. IPK jatkaa Mestiksen kärjessä selvällä erolla Imatran Ketterään. Jokerit on sarjassa kolmantena.

Ottelussa nähtiin kolme rangaistukseen johtanutta päähän kohdistunutta taklausta, joista kaksi aiheutti ulosajon. 

Ensin avauserässä Jokerien Jere Vertanen sai 2+10 minuuttia iskettyään vaarallisen taklauksen vastustajaa päähän. Vain pari minuuttia myöhemmin IPK:n Mikko-Matti Paakkola taklasi avojäällä Jokerien Oskari Kalajanniskaa ulosajon arvoisesti.

Päätöserässä myös Jokerien Niclas Tenhovuori hankki itselleen ulosajon.

Paakkolan taklauksen voi katsoa jutun ylälaidan videolta ja Tenhovuoren tilanteen alta:

(juttu jatkuu videon jälkeen)

4:45Jokerien Niclas Tenhovuori ulos päähän kohdistuneesta taklauksesta

Jokerien Niclas Tenhovuori ajettiin ulos tästä taklauksesta.

IPK:n päävalmentaja Marko Tuomainen ei ollut tyytyväinen keskusteluunsa tuomariston kanssa. Häntä sapetti erityisesti Paakkolan ulosajo.

– Televisiokamerasta kun katsoo Jokerit-pelaajan selän takaa, niin näkee selvästi, ettei osu päähän. Mutta sitten kysyin tuomaristolta, niin heillä ei ole sellaista kuvakulmaa käytössä. Kaikki kuulemma näkivät eri kuvakulmasta, että osui päähän, Tuomainen ihmetteli ottelun jälkeen.

– Tuossa on järjestelmässä joku vika, jos sieltä ei saada vaikka televisiokuvasta parempia kulmia. Siitä tulee varmaan väliaikainen pelikielto, jos siellä ei ole viikonloppuna joku katsomassa videoita, entinen NHL-kiekkoilija lisäsi.

2:26Haastattelu: Jokerit - IPK, Marko Tuomainen( IPK)IPK:n päävalmentaja Marko Tuomainen ei ollut tyytyväinen pelaajansa ulosajoon johtaneeseen tuomioon.

Juttua korjattu klo 5.1. klo 0.51: Paakkolan taklauksen kohteena ei ollut Ludwig Persson, joka IPK:n pelaaja, vaan Jokerien Oskari Kalajanniska.

Lisää aiheesta:

Päävalmentaja kirosi raskaasti ottelun jälkeen – tämä tilanne kuumensi tunteet SM-liigassaSkandaalin käryä Kuopiossa: Ilves-leiri raivostui kuohuttavasta tuomarivirheestä – Antti Pennanen: "Hankala hyväksyä"Leijonat-sankari keuhkosi kammotaklauksesta – pistehirmun kausi ohi? "Toivottavasti saa uraansa jatkaa"Kuohuttanut ratkaisu haukuttiin SM-liigapelin jälkeen vitsiksi – tuomaripomo vastasi ärähdykseenSM-liiga-tähti raivostui totaalisesti kyseenalaisesta tuomiosta – "Eihän tuota missään valtakunnassa voi hyväksyä" Petteri Sihvonen älähtää SM-liigan kyseenalaisesta jatkoerätuomiosta: "Verinen vääryys ja oikeusmurha"
MestisJääkiekkoJokeritUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mestis
  • 31.10.06:02
    Liiga

    SM-liigaan kaavaillaan hurjia – todettiin Ruotsissa "liian suosituksi"

  • 30.10.14:55
    Liiga

    SM-liiga avaamassa ovet – näin reagoi Mestis

  • 30.10.12:48
    Liiga

    SM-liigan suunnitelmat julki – kuuma kysymys esille: "Nyt se tehdään"

  • 29.10.18:00
    Liiga

    Tässä se on: SM-liiga uudistumassa rajusti – karsinnoista jykevä suunnitelma

  • 25.10.20:20
    Jokerit

    Jokereiden konttaus jatkuu – faneilta jo painava protesti katsomossa