Nokialta lisensoidulla tavaramerkillä puhelimia nykyisin myyvä suomalainen HMD Global aloittaa yhteistyön tulevien älypuhelintensa kameroissa legendaarisen, ZEISS-muotoon markkinointinimensä lyhentäneen saksalaisyhtiön Carl Zeissin kanssa.
ZEISSin ja HMD:n välistä yhteistyötä kuvaillaan pitkän aikavälin kumppanuudeksi. Kyse on myös yksinoikeussopimuksesta ZEISS-brändiin älypuhelimissa.
Juuri muuta HMD ja ZEISS eivät tulevasta yhteistyöstään vielä kerro.
Hämärän peittoon toistaiseksi jää siis, milloin ensimmäisiä ZEISS-optiikalla varustettuja uusia Nokia-älypuhelimia nähdään markkinoilla ja miten ZEISSin mukaantulo tulee käytännössä laitteiden kameroihin vaikuttamaan.
”Tänään keskitymme tämän kumppanuuden julkistamiseen ja korostamaan sen pitkäikäisyyttä ja yksinoikeutta. Emme kerro vielä aikataulusta emmekä spekuloi minkä hintaluokan laitteissa yhteistyö toteutuu. ZEISS kuitenkin edustaa ylimmän premium-luokan kuvaamiskokemusta”, kommentoi HMD Globalin markkinointijohtaja Pekka Rantala ennen julkistusta järjestetyssä puhelinhaastattelussa. ”Kerromme lisää yksityiskohdista, kunhan tuotteita on valmiina julkistettavaksi.”
”Fanimme haluavat enemmän kuin loistavan älypuhelinkameran, he haluavat täyden kuvaamiskokemuksen, joka ei vain aseta standardia muille vaan määrittelee sen uudelleen”, toteaa HMD:n toimitusjohtaja Arto Nummela.
Nokialta odotetaan huippupuhelinjulkistuksia jo myyntiin tulleiden edullisten ja keskihintaisten Nokia 3:n, Nokia 5:n ja Nokia 6:n jatkoksi. Huhuissa on esiintynyt erityisesti Nokia 9, jossa olisi väri- ja monokromikameran yhdistävä kaksoiskamera.
ZEISSilla pitkä historia Nokia-puhelimissa
Nokian ja ZEISSIN historia ulottuu viime vuosikymmenen puolivälin paikkeille ja yhtiöt ehtivät tehdä tiivistä yhteistyötä vuosikymmenen ajan. Nykyisin HMD:llä työskentelevä Rantala itse oli mukana myös aikanaan Nokialla alkuperäisessä ZEISS-yhteistyössä.

