Dohan valintaa yleisurheilun MM-isännäksi on tuskailtu monista syistä ja useaan otteeseen. Helteinen sää kesytetään inhimilliseksi stadionin ilmastointilaitteilla, mutta maantielajeissa urheilijat altistuvat yli 30 asteen lämmölle ja 70–90 prosentin suhteelliselle ilmankosteudelle.
LUE MYÖS: "Järjestäjät pitävät meitä marsuina" – housuunsa ulostanut yleisurheilumestari antoi palaa MM-Dohan "kuvottavista oloista"
Olot ovat ennen kokemattomat jokaiselle suomalaiselle kilpakävelijälle ja maratoonarille, vaikka lajit järjestetään keskellä yötä.
– Ei auta etukäteen hirvitellä, kokenut Jarkko Kinnunen tuumi päivä ennen lauantaina kello 23.30 alkavaa 50 kilometrin kävelyä.
Kilpakumppani Aku Partanen valmistautui starttiin yhtä tyynenä.
– Lohdullista tässä on se, että tilanne on kaikille sama. Ei kilpailusta kukaan muukaan nauti, Partanen totesi.
Valmentajat ja asiantuntijat ennustivat kilpailusta värikästä.
– Tulee dramaattisia sammumisia, Urheiluliiton kävelyvalmentaja Jani Lehtinen ennusti.

