Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuhannet vastustivat koronarajoituksia Wienissä – Itävallassa menossa kolmas koronasulku

2:15Euroopan maat asettaneet kovia koronarajoituksia  – öisiä ulkonaliikkumiskieltoja määrätty muun muassa Espanjassa ja ItävallassaVuoden alussa Itävalta ja monet muut maat ottivat käyttöön kovia koronarajoituksia.
Julkaistu 16.01.2021 19:14

MTV UUTISET – STT

Liki 10  000 ihmistä osoitti lauantaina mieltään koronarajoituksia vastaan Itävallan pääkaupungissa Wienissä.

Protestoijien mielestä liittokansleri Sebastian Kurzin ja hallituksen pitäisi erota.

Itävallassa on nyt menossa kolmas koronasulku pandemian alkamisen jälkeen. Kaikki sellaiset kaupat, joiden aukiolo ei ole välttämätöntä, ovat kiinni kuten myös teatterit, urheiluhallit, konserttisalit ja koulut.

–  Meille kerrotaan kuolleiden määristä, jotka ovat täyttä roskaa. En halua päätyä elämään Kiinan kaltaisessa maassa, missä ei ole oikeutta tehdä yhtään mitään, valitti pelkän etunimensä Gabi paljastanut mielenosoittaja.

Protestoijat eivät käyttäneet kasvomaskeja tai piitanneet turvaväleistä. Heidän joukossaan oli myös laitaoikeistoa edustava entinen apulaisliittokansleri Heinz-Christian Strache.

Asiatuntijat ovat suositelleet hallitukselle, ettei nykyisiä rajoituksia löysennettäisi suunnitellusti kuluvan kuun 25. päivä, koska tartuntojen määrä ei ole kääntynyt laskuun ja maassa leviää myös uusi, erittäin tarttuva virusvariantti.

Itävallassa on kuollut koronaviruksen aiheuttaman taudin seurauksena 781 ihmistä miljoonaa asukasta kohti. Suomessa vastaava luku oli lauantaina 111.

Lisää aiheesta:

Itävallassa koronatoimien vastaiset protestit jatkuvat – useita mielenosoittajia on pidätettyLatviaan neljän viikon koronasulku – maassa maailman korkein ilmaantuvuuslukuLatvian Riiassa Baltian suurin mielenosoitus vuosikymmeneen – yli 5 000 ihmistä protestoi koronarajoituksia vastaanItävalta sulkee koulut ja osan kaupoista koronapandemian vuoksi – liittokanslerilta jyrkkä ohje: "Älkää tavatko ketään"Itävalta julisti uuden koronasulun – hotelleihin vain työmatkalaisia, ravintoloista ruokaa vain mukaanBrysselissä osoitettiin mieltä "virushulluutta" ja "koronasirkusta" vastaan
KoronavirusItävaltaMielenosoitusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus