Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trumpin toive kuultiin: Uusi kokis jenkkimarkkinoille

Asiantuntijan mukaan uudistus ei tee Coca-Colasta terveellisempää. Kuvituskuva.
Asiantuntijan mukaan uudistus ei tee Coca-Colasta terveellisempää. Kuvituskuva.imago/localpic/ All Over Press
Julkaistu 23.07.2025 12:40
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Yhtiö on paljastanut todelliset aikeensa sen jälkeen, kun Donald Trump julisti neuvotelleensa reseptimuutoksen ikoniseen juomaan.

Virvoitusjuomayhtiö Coca-Cola Company vahvistaa julkistavansa uuden ruokosokerilla makeutetun version Coca-Colasta. Yhtiö kertoo asiasta tiistaina julkaistussa tulosraportissa.

Yhtiö suunnittelee panevansa uuden version juomasta myyntiin Yhdysvaltojen markkinoilla ensi syksynä.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump julisti hiljattain Coca-Colan luopuvan maissisiirapista makeutusaineena, mutta yhtiö ei heti vahvistanut tehneensä tällaista päätöstä.

Ilmeisesti uusi versio Coca-Colasta ei kuitenkaan tule korvaamaan maissisiirapilla makeutettua tuotetta. Yhtiö sanoo ruokosokeriversion tulevan uutena tuotteena täydentämään yhtiön olemassa olevaa tuotevalikoimaa.

Ruokosokeria käytetään Coca-Colan makeutuksessa jo esimerkiksi Meksikossa, Isossa-Britanniassa ja Australiassa. 

Pullo meksikolaista Coca-Colaa voi maksaa Yhdysvalloissa kaksi kertaa enemmän kuin pullo maissisiirapilla makeutettua juomaa, kertoo brittimedia .

Guardian

Trumpin hallinto on ajanut lisäaineiden vähentämistä yhdysvaltalaisissa elintarvikkeissa. BBC:n mukaan Yhdysvaltain terveysministeri Robert F. Kennedy Jr. on kritisoinut yhdysvaltalaisten sokerin kulutusta.

Yhdysvaltalaismedia CNN:n haastatteleman asiantuntijan mukaan ruokosokerilla makeutettu Coca-Cola ei ole yhtään sen terveellisempää kuin maissisiirapilla makeutettu versio.

Eva Greenthal Center for Science in the Public Interest -järjestöstä sanoo, että Trumpin hallinnon tulisi keskittyä sokerin määrän vähentämiseen Yhdysvalloissa myytävissä elintarvikkeissa.

– Sokerin vaihtaminen toiseen ei tee limusta terveellisempää, Greenthal sanoo.

Suomessa Coca-Colaa valmistava Sinebrychoff kertoo juoman sisältävän sokeria.

Lue myös: Trump sotki näppinsä nyt myös Coca-Colaan – varjeltu resepti voi muuttua

Onko terveyden kannalta merkitystä, valitseeko sokeroidun vai sokeroimattoman energiajuoman?

Lisää aiheesta:

Huomasitko? Fantaan tuli vaivihkaa muutosTrump sotki näppinsä nyt myös Coca-Colaan – varjeltu resepti voi muuttuaTuttu makeutusaine "mahdollisesti syöpää aiheuttava" – WHO tekemässä uuden linjauksenCoca-Colan tölkkeihin uudistus Piikki kilpailijalle? Pepsi julkaisee yllättäen "Cocoa" Colan – tätä kaikkea juoma pitää sisälläänKellogg’sin "aikuisten murot" hämmentävät ja suututtavat – "lapset syövät niitä silti"
RuokaJuomatYhdysvallatDonald TrumpTrumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • 06:47
    Jouluruoka

    Margitin "ripulirullat" naurattavat somessa: "Taidan ilmoittaa itseni Koko Suomi leipoo -kisaan!"

  • Eilen17:54
    Italia

    Italialaiselle ruoalle harvinainen tunnustus

  • Eilen16:44
    Jouluruoka

    Joulukinkkujen ehdoton ykkönen – ostatko sinäkin?

  • ti16:44
    Jouluruoka

    Mitä myyntiin joulumyyjäisiin? Nämä leivonnaiset viedään käsistä

  • ti06:49
    Vatsavaivat

    Ruokavaliomoka, joka voi johtaa vatsaoireisiin: "Suolisto ei koskaan tykkää"