Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump vaati YK:ta keskittymään tuloksiin – varoitti byrokratian vaaroista

Donald Trump isännöi YK:n uudistamista käsittelevää kokousta New Yorkissa 18. syyskuuta 2017.
Donald Trump isännöi YK:n uudistamista käsittelevää kokousta New Yorkissa 18. syyskuuta 2017.All Over Press
Julkaistu 18.09.2017 20:41

MTV UUTISET – STT

Presidentti Niinistö kertoi välttäneensä ilmastonmuutos-sanan käyttöä Trumpin kanssa puhuessaan.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump varoitti maanantaina odotetusti byrokratian vaaroista isännöidessään YK:n uudistamista käsittelevää kokousta New Yorkissa. Kokoukseen osallistui myös presidentti Sauli Niinistö.

Trump sanoi huomanneensa YK:n valtavan potentiaalin katselleessaan rakennusta lähellä sijaitsevasta 72-kerroksisesta Trump World Tower -pilvenpiirtäjästään.

– Ollakseni aivan rehellinen, niin oli pelkästään YK:n ansiota, että siitä tuli niin menestyksekäs projekti, Trump sanoi uutistoimisto AFP:n mukaan.

Trump muistutti, että byrokratia ja huono johtaminen ovat osaltaan estäneet maailmanjärjestöä saavuttamasta niitä yleviä päämääriä, joita varten se perustettiin.

– Samalla kun YK:n budjetti on kasvanut 140 prosentilla ja sen henkilökunnan määrä on yli tuplaantunut sitten vuoden 2000, emme ole nähneet sellaisia tuloksia, jotka olisivat linjassa näiden sijoitusten kanssa, Trump muistutti.

Trumpin kanssa samoilla linjoilla oli YK:n pääsihteeri Antonio Guterres, jonka mukaan maailmanjärjestön tulisi keskittyä enemmän ihmisiin ja vähemmän prosesseihin.

Niinistö kiitteli Trumpia vierailusta

Vaikka maailmanjärjestön uudistamisesta on puhuttu jo vuosikymmeniä, ollaan Niinistönkin mukaan nyt liikkeellä tuoreella jalalla.

– Ainahan on puhuttu siitä, että asiat pitää tehdä järkevästi ja tehokkaasti, mutta tässä on nyt vähän toisenlainen potku, ainakin lähtöpotkuna, Niinistö sanoi puhuessaan toimittajille New Yorkissa.

Niinistö sanoi kuitenkin olevansa hyvin tietoinen siitä, ettei maailmanjärjestöä uudisteta pelkillä puheilla.

– Ei nytkään voi sanoa muuta kuin että puheet olivat pontevampia, mutta ei minulla ole harhaluuloja, että tätä puheilla parannettaisiin, presidentti sanoi.

Kansainvälisestä ilmastosopimuksesta ja Trumpin kannasta puhuttaessa Niinistö kertoi, että hän itse ei tietoisesti käyttänyt ilmastonmuutos-sanaa keskustellessaan Trumpin kanssa. Niinistö sanoi sen sijaan puhuneensa arktisesta alueesta, mustan hiilen päästöistä ja niiden torjumisesta.

– Sehän on vähän sitä ilmastonmuutoksen torjuntaa, ja aika paljonkin. Vältän kuitenkin ottamasta kantaa siihen, millaisia virallisia ilmoituksia saamme täällä asiasta, Niinistö sanoi.

Tarkkasilmäiset toimittajat huomasivat Niinistön myös vaihtaneen muutaman sanan Trumpin kanssa YK:ssa maanantaina. Niinistön mukaan hän kävi tervehtimässä Trumpia, kun huomasi yllättäen tämän olevan "vapaata riistaa".

– Kiittelin Trumpia vierailusta, ja hän oli kovin tyytyväinen, kun vierailu oli viehättänyt, Niinistö sanoi.

Tiistaina Niinistö osallistuu YK:n yleiskokouksen avajaisiin ja Ranskan presidentin Emmanuel Macronin isännöimään korkean tason kokoukseen.

Niinistön johtamaan Suomen valtuuskuntaan kuuluvat muun muassa ulkoministeri Timo Soini (sin.) sekä ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Kai Mykkänen (kok.). 

Lisää aiheesta:

Stubb: Trumpin kärsivällisyys on nyt koetuksella – kohteena PutinPresidentti Stubb tapasi Zelenskyin: Kertoo saamastaan vaikutelmastaNiinistö yllättyi kuultuaan Trumpin puheen YK:n yleiskokouksessa – "Hän sanoi, ettei rohkea ryhdy sotaan"Niinistö ei anna Trumpin piipahtamiselle liikaa painoarvoa: "Tämä on paljon vakavampi asia"Niinistö: YK:n uudistamisessa nyt toisenlaista potkuaUSA aiheutti kovan väännön Arktisessa neuvostossa – Soini: "Hermot meinasivat mennä"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:55
    Ensimmäinen maailmansota

    Australiaan rantautui pullopostia ensimmäisestä maailmansodasta

  • Eilen21:47
    Kuninkaalliset

    Kuningas Charles otti pois kaiken: Pelkkä Andrew

  • Eilen21:32
    Ulkomaat

    Jälkiehkäisypillerin saa nyt ilmaiseksi apteekista Britanniassa

  • Eilen20:00
    Ukraina

    Kiovan postissa räjähti

  • Eilen19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle