Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump syrjäyttää Obaman valinnan Yhdysvaltain keskuspankin johdosta

Kuvassa vasemmalla Yhdysvaltain keskuspankin nykyinen johtaja Janet Yellen ja oikealla pankin johtokuntaan kuuluva Jerome Powell, jonka uskotaan ottavan Yellenin paikan pankin johdossa.
Kuvassa vasemmalla Yhdysvaltain keskuspankin nykyinen johtaja Janet Yellen ja oikealla pankin johtokuntaan kuuluva Jerome Powell, jonka uskotaan ottavan Yellenin paikan pankin johdossa.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 02.11.2017 16:39

MTV UUTISET - STT

Yhdysvaltain keskuspankin Fedin johtaja Janet Yellen joutunee torstaina väistymään syrjään pankin johdosta, vaikka hän on kaikkien arvioiden mukaan hoitanut työnsä erinomaisesti. Työttömyys on laskussa, talouskasvu etenee rivakasti ja inflaatio on alhaalla.

Mutta yksi Yelleniltä puuttuu ja sen myötä kaikki: hän ei ole presidentti Donald Trumpin valinta pankin johtoon. Tyypilliseen tapaansa Trump vähät välittää perinteistä ja merkkauttaa ensimmäistä kertaa liki neljään vuosikymmeneen nimensä historiankirjoihin presidenttinä, joka ei anna edeltäjänsä valitseman johtajan jatkaa keskuspankissa.

Yellenin tilalle pankkia kipparoimaan noussee pankin johtokuntaan kuuluva Jerome Powell, 64. Hän poikkeaa Yellenistä samoin kuin kaikista muistakin edeltäjistään pankin johdossa siinä, ettei ole taloustieteilijä, vaan erittäin varakas sijoituspankkiiri.

Trumpin valitus voi jatkua

Vaikka Powell poikkeaa taustaltaan Yellenistä, hän on pankin johtokunnassa tehnyt mukisematta vuosia yhteistyötä tämän kanssa. Onkin epätodennäköistä, että Fedin politiikka muuttuisi heti, kun Powell astuu ruoriin.

–  Ehkäpä hän ei ole aivan niin ankara pankeille kuin Yellen. Toisaalta, tuskin hän myöskään päästää pankkeja läheskään niin helpolla kuin Trump toivoisi, pohti Brookings-tutkimuslaitoksen ekonomisti David Wessel CNN-uutiskanavalla.

Nordean pääekonomisti Aki Kangasharju on samoilla linjoilla.

–  Powell tuntee keskuspankkitoimintaan liittyvät ongelmat: korot ovat hyvin matalalla ja likviditeettiä on niin paljon syötetty markkinoille, että varallisuushinnat ovat tosi korkeita. Tässä mielessä hän on turvallinen ja hyvä valinta. Kangasharju sanoi STT:lle

Pelkkä Trumpin puudeli Powell ei ole.

–  Trump on valittanut, että Yellen on ollut liian kyyhkymäinen, eli pitänyt korkoja liian matalalla. En usko, että Trumpin valitusvirteen tulee muutosta. Powell ei tule olemaan sellainen, joka yhtäkkiä nostaisi korkoja. Toisaalta Trump on hirveän epälooginen: hän on myös sanonut, että dollari on liian vahva, ja korkeat korothan nimenomaan vahvistavat dollaria. Kangasharju pohtii.

Ei nousukauden tappotalkoita

Powellin keskeinen ero edeltäjäänsä lienee se, että hän on valmis hilaamaan korkoja ylös hieman nopeammin.

–  Jos talous kehittyy niin kuin odotetaan, pitäisin sopivana nostaa korkoja vähitellen, Powell sanoi jo heinäkuussa.

Toinen ero on suhtautuminen sääntelyyn.

–  Powell on halukas vähentämään sääntelyä, kun taas Yellen on aggressiivisemman sääntelyn kannalla, kiteytti ekonomisti Greg Valliere Fortune-lehdelle.

Kangasharjun mukaan Fedin politiikan mahdollisilla muutoksilla olisi vaikutusta myös Suomelle.

–  Jos Fedin politiikka muuttuu, se muuttuu ärhäkkäämpään suuntaan. Tämä nostaisi korkoja nopeammin, mikä taas vahvistaisi dollaria ja heikentäisi euroa. Se auttaisi suomalaisfirmoja, jotka vievät Yhdysvaltoihin.

–  Pidemmällä aikavälillä Fedin nopea koronnosto olisi ongelma, koska keskuspankki tappaisi käynnissä olevan hyvän nousukauden. Kangasharju jatkaa. 

Lisää aiheesta:

Näin Eurooppa voi hyötyä Trumpin pankkimyllerryksestäUSA hoippuu taantuman partaalla – onko maailman suurin talous ajamassa päin seinää?Ekonomisti: Nämä kolme ihmistä voivat muuttaa maailmantaloutta ennennäkemättömällä tavallaYhdysvaltain presidentinvaaleihin liittyy kaksi taloushuolta – vaikutusta Suomeen astiNeljä vuotta sitten Donald Trump yllätti kaikki talousasiantuntijat – kunnes kaikki romahti Joe Bidenin syliinTalousosaajat pelkäävät Trumpin presidenttiyttä – USA:n velka ampaisisi katosta läpi
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • Eilen23:01
    Saudi-Arabia

    Trump puolusteli saudiprinssiä Valkoisessa talossa: "Ei tiennyt mitään Khashoggin murhasta"

  • Eilen22:38
    Ukrainan sota

    Pentagon: USA voi myydä Ukrainalle Patriot-ilmapuolustusjärjestelmän

  • Eilen19:16
    Yhdysvallat

    Valkoisessa talossa kiistelty vierailu – "Viisi vuotta sitten kukaan ei olisi puhunut hänen kanssaan"

  • ma23:24
    Hävittäjät

    Trump: Yhdysvallat aikoo myydä F-35-hävittäjiä Saudi-Arabialle

  • ma21:04
    Jeffrey Epstein

    Trump käänsi kelkkansa Epstein-skandaalissa: Maga-liike sekaisin