Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump: Puhelu Putinille ei edistänyt aselepoa Ukrainassa

0:51Trump puhui Putinin kanssa torstaina – näin hän kuvaili puhelun tuloksiaTrump puhui Putinin kanssa torstaina – näin hän kuvaili puhelun tuloksia.
Julkaistu 04.07.2025 06:21

MTV UUTISET –STT

Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin mukaan torstainen puhelinkeskustelu Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa ei edistänyt aselevon solmimista Ukrainassa.

Donald Trump kävi Vladimir Putinin kanssa torstaina puhelinkeskustelun, jota hän kuvaili pitkäksi. Trump kertoi toimittajille lisäksi, ettei hän ole tyytyväinen sotaan Ukrainassa.

Toimittajat kysyivät Trumpilta, päästiinkö puhelimessa sopuun sodan päättämiseksi.

– Ei, en tehnyt minkäänlaista edistystä hänen kanssaan, Trump sanoi.

Lue myös: Trump: Lakipaketti on alku Yhdysvaltain kultaiselle ajalle

Trump on aiemmin toistuvasti kertonut rauhanneuvottelujen etenevän myönteisesti. Viime aikoina Trump on kuitenkin osoittanut turhautumistaan Putiniin.

Putin on esimerkiksi aiemmin ilmoittanut voivansa toimia Israelin ja Iranin välisten neuvottelujen välittäjänä. Ehdotus ei kuitenkaan saanut kannatusta Trumpilta, joka kehotti Putinia keskittymään sotaan Ukrainassa.

Kyseessä oli tiettävästi ensimmäinen puhelu presidenttien välillä yli kahteen viikkoon. Kremlin mukaan puhelu kesti lähes tunnin.

Lue myös: Trump ollut vallassa puoli vuotta – koostimme oudoimmat käänteet

Venäjä ei luovu tavoitteista

Kremlin mukaan Putin kertoi puhelussa Trumpille, ettei Venäjä aio luopua tavoitteistaan Ukrainassa. Kremlin mukaan Putin mainitsi, että Venäjä olisi valmis jatkamaan neuvotteluja.

Ukraina ja Venäjä ovat käyneet kahdet neuvottelut, mutta pysyvää aselepoa ei ole syntynyt.

Ehtona rauhalle Venäjä on toistuvasti vaatinut Ukrainaa luovuttamaan alueitaan sekä luopumaan länsimaiden sotilaallisesta tuesta. Ukraina ei ole hyväksynyt Venäjän ehtoja.

Lue myös: Trumpille pillastunut Musk uhkaa perustaa oman puolueen – "lähes mahdoton" tehtävä

Venäjä on toistuvasti ilmaissut tavoitteekseen ratkaista "konfliktin juurisyyt", joilla maa on pyrkinyt perustelemaan hyökkäystään Ukrainaan. 

Väitetyillä juurisyillä Venäjä viittaa tavallisesti muun muassa haluihinsa estää sotilasliitto Naton laajentuminen itään ja pysäyttää Ukrainan geopoliittinen ajautuminen länttä kohti.

Valmisteilla on myös puhelu Trumpin ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin välillä, kertoi uutistoimisto AFP ukrainalaisen viranomaislähteen tietoihin perustuen. Lähteen mukaan puhelun valmistelut ovat vasta käynnissä eikä aikataulu ole vielä selvillä.

Lue myös: Voisiko Venäjä hyökätä Nato-maihin? Putinilta rajua puhetta

3:09Trump ollut vallassa puoli vuotta – koostimme mielenkiintoisimmat tapahtumatPuoli vuotta Trumpia – koostimme oudoimmat tapahtumat

Lisää aiheesta:

Trump: Putin haluaa vain jatkaa ihmisten tappamistaZelenskyi ja Trump puhuivat "erittäin tärkeän" puhelun – esille nousi Ukrainan ilmapuolustusTrump: Venäjä ja Ukraina aloittavat neuvottelut aselevosta heti – Putin ei vahvistanut tietoaTrump ja Putin sopivat tulitauosta energiakohteisiin – "Rauhanprosessi täydessä vauhdissa"Tutkija: Ukrainan ehdotus "testaa" PutiniaTrump Ukrainalle: "Teidän ei olisi koskaan pitänyt aloittaa sotaa" – jäädytti ukrainalaisten maahanmuuttohakemukset
Ukrainan sotaDonald TrumpTrumpin YhdysvallatVladimir PutinVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 06:42
    Eurooppa

    Senaattorit: Rubio sanoi, että rauhansuunnitelma on "Venäjän toivelista" – MTV seuraa

  • Eilen18:58
    Alexander Stubb

    Presidentti Stubb Ylelle: Yhdysvaltain rauhanesitys ei tule menemään sellaisenaan läpi

  • Eilen18:46
    Ukraina

    Guardianin kirjeenvaihtaja: Sanavalinnat paljastavat, että osa rauhansuunnitelmasta on käännetty suoraan venäjästä

  • Eilen15:01
    Alexander Stubb

    Stubb sulki mikin ja koko G20-sali repesi nauramaan: "Pohjoismaista henkeä"

  • Eilen14:23
    Marinin hallitus

    Velkajarru oli kaikilta muilta virhe, Li Andersson lataa MTV:lle – Marinin hallituksen ex-ministeri suuttui VTV:n kohuraportista