Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump lensi Texasiin edistämään muurihanketta, mutta ei aio lentää Talousfoorumiin Davosiin – "Hän sanoi ei, minä sanoin hei hei!"

All Over Press
Julkaistu 10.01.2019 22:41

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump lensi torstaina Texasiin edistämään muurihankettaan.

Ennen saapumistaan Texasiin hän myös ilmoitti Twitterissä, ettei osallistukaan Davosin talousfoorumiin rajamuurikiistan takia. Hän kertoo peruvansa matkan Davosiin Sveitsiin demokraattien "myöntymättömyyden" takia.

Kiista demokraattien kanssa rajamuurin rakentamisesta ja rahoittamisesta on johtanut Yhdysvaltojen hallinnon osittaiseen sulkemiseen.

Keskiviikkona Trump syöksyi kimmastuneensa ulos demokraattipuolueen edustajien kanssa käydyistä neuvotteluista. Kiukustunut Trump luonnehti neuvotteluja senaatin demokraattijohtajan Chuck Schumerin ja demokraattipuhemiehen Nancy Pelosin kanssa ajanhukaksi.

– Kysyin, mitä tapahtuu seuraavan 30 päivän aikana, jos avaan asiat nopeasti, hyväksyttekö rajaturvallisuusesityksen, johon kuuluu muuri tai teräsaita? Nancy (Pelosi) sanoi EI. Minä sanoin hei hei, mikään muu ei toimi! presidentti tviittasi.

Demokraatit: Trump ei edes yritä neuvotella

Tapaamisessa olleet demokraatit syyttivät Trumpia välinpitämättömästä suhtautumisesta liittovaltion kärsiviin työntekijöihin. Heidän mukaansa Trump ei edes yritä neuvotella, vaikka hallinnon sulku vain jatkuu ja jatkuu.

– Valitettavasti presidentti vain nousi ylös ja käveli ulos, Schumer sanoi tapaamisen jälkeen.

Schumerin mukaan he saivat taas nähdä Trumpin kiukunpuuskan, koska tämä ei saanut tahtoaan läpi.

Pelosi kuvasi Trumpin olevan tunteeton niitä liittovaltion työntekijöitä kohtaan, jotka hallinnon sulun aikana menettävät palkkansa. Hänen mukaansa se viittaa Trumpin omaan etuoikeutettuun asemaan.

– Hän ajattelee, että he voivat kysyä rahaa isältään, mutta he eivät voi, Pelosi sanoi.

"Sulku ei lopu ennen muuria"

Varapresidentti Mike Pencen mukaan Trump oli sanonut demokraateille hyvästit sen jälkeen, kun Pelosi oli kieltäytynyt Trumpin muurivaatimuksista. Pencen mukaan Trump vain teki selväksi, ettei sulku lopu ennen muuriin liittyviä toimenpiteitä.

Hallinnon sulun takia palkatta noin 800 000 liittovaltion työntekijää

Trump haluaa 5,7 miljardia dollaria muurin rakentamiseen, koska näin hänen mielestään estetään laittomasti maahan pyrkivien, huumekauppiaiden ja ihmissalakuljettajien tulo Yhdysvaltoihin.

Demokraattien mielestä muurilla on vain vähäinen vaikutus todellisiin rajaongelmiin. Demokraatit katsovat, että Trumpin tiukka lähestyminen on sen sijaan luonut humanitaarisen kriisin.

"Trump: täysi oikeus hätätilaan"

Trump on uhitellut julistavansa kansallisen hätätilan, jos hän ei saa tahtoaan muurin rahoituksesta läpi. Kansallisen hätätilan julistamisen myötä Trump voisi suunnata rahaa muurin rakentamiseen ilman kongressin hyväksyntää.

Trumpin mukaan hänellä on "täysi oikeus" hätätilan julistamiseen. Hän sanoi kuitenkin pitävänsä parempana, että rahoituksesta päästäisiin sopuun lainsäätäjien kanssa. 

Lisää aiheesta:

Trump julistaa kansallisen hätätilan saadakseen muurin etelärajalle – "Kaikki tietävät, että muurit toimivat" Yhdysvalloissa edustajainhuone hyväksyi esityksen, jolla hallinnon sulku estetään Oikeistoleiriltä kaksijakoinen vastaanotto presidentti Trumpin hieromaan välirauhaan – "George H.W. Bush ei ole enää kaikkien aikojen suurin nynny"Trump perui matkan talousfoorumiin liittovaltion hallinnon sulun takia – kielsi myös puhemiehen matkan: "Tämän pr-tilaisuuden lykkääminen on sopivaa"Trump syöksyi kiukkuisena ulos demokraattien kanssa käydyistä neuvotteluista – "Minä sanoin hei hei, mikään muu ei toimi!""Ehkä se on minun syyni" – Trump antaa itselleen täydet pisteet presidenttinä, viestinnässä ei ihan
Trumpin YhdysvallatYhdysvallatMeksikoTalous

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 11:10
    Ukrainan sota

    Orpo pitää EU:n ja USA:n uusia ratkaisuja Ukrainan kannalta jopa käänteentekevinä

  • 05:47
    Yhdysvallat

    Trump: Puran Valkoisen talon itäsiiven – kuvat näyttävät suunnitelman ja purkutyöt

  • Eilen21:50
    Huumeet

    Yhdysvallat iski taas väitettyä huumealusta vastaan, kaksi kuoli

  • Eilen19:50
    Ukrainan sota

    Orpo: Euroopan maiden pitäisi osallistua Ukrainan tukemiseen tasapuolisemmin

  • ti23:38
    Yhdysvallat

    Trumpin armahtama kongressihyökkääjä pidätettiin tappouhkauksen takia