Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump kiristää yliopistoja tukemaan hallintoa rahoitusta vastaan – huippuyliopisto kieltäytyi

Ihmiset kävelevät MIT:n kampuksella Cambridgessa, Massachussettsissa huhtikuussa. Huippuyliopistosta tuli ensimmäinen korkeakoulu, joka hylkäsi tarjouksen liittovaltion rahoituksesta, jos se sopeuttaisi politiikkansa Trumpin agendan mukaiseksi.
Ihmiset kävelevät MIT:n kampuksella Cambridgessa, Massachussettsissa huhtikuussa. Huippuyliopistosta tuli ensimmäinen korkeakoulu, joka hylkäsi tarjouksen liittovaltion rahoituksesta, jos se sopeuttaisi politiikkansa Trumpin agendan mukaiseksi. AFP / Lehtikuva / Joseph Prezioso
Julkaistu 11.10.2025 09:33

MTV UUTISET – STT

MIT:n johtajan mukaan hallinnon ehdotus sisältää periaatteita, jotka rajoittaisivat sananvapautta ja yliopiston itsenäisyyttä instituutiona.

Yhdysvalloissa huippuyliopisto MIT (Massachusetts Institute of Technology) on ensimmäisenä korkeakouluna hylännyt presidentti Donald Trumpin hallinnon tarjouksen liittovaltion rahoituksesta.

Trumpin hallinto lähetti ehdotuksensa lokakuun alussa yhdeksälle yliopistolle.

Rahoituksen ehtona olisi ollut se, että yliopisto tukee Trumpin hallinnon konservatiivista linjaa. 

New York Timesin mukaan ehdotus vaatii korkeakouluja muun muassa rajoittamaan kansainvälisten opiskelijoiden määrää sekä noudattamaan Trumpin hallinnon määritelmiä sukupuolesta.

Lisäksi se vaatisi yliopistoja luomaan akateemisen ympäristön, joka on suotuisa konservatiivisille ajatuksille.

MIT:n johtajan Sally Kornbluthin mukaan hallinnon ehdotus sisältää periaatteita, jotka rajoittaisivat sananvapautta ja yliopiston itsenäisyyttä instituutiona.

– Pohjimmiltaan ehdotuksen lähtökohta on ristiriidassa ydinuskomuksemme kanssa. Sen mukaan tieteellisen rahoituksen tulisi perustua yksinomaan tieteellisiin ansioihin, Kornbluth sanoi kirjeessään opetusministeri Linda McMahonille.

MIT on arvioitu maailman parhaaksi yliopistoksi.

Osa taipunut Trumpin tahtoon

Trump on hyökännyt voimakkaasti Yhdysvaltain korkeakouluja vastaan palattuaan tammikuussa virkaan. 

Hän on vaatinut korkeakouluja vaihtamaan käytäntöjään konservatiivisten näkemystensä mukaiseksi sillä uhalla, että nämä menettävät liittovaltion rahoituksen.

Trump on onnistunut hyökkäyksissään vaihtelevasti: osa yliopistoista on taipunut Trumpin tahtoon, kun taas toiset ovat pitäneet pintansa.

Kesällä New Yorkissa sijaitseva Columbian yliopisto lupasi noudattaa hallinnon vaatimuksia siitä, että etnisyyttä ei oteta huomioon opiskelijavalinnoissa tai henkilökunnan palkkaamisessa.

Myös Pennsylvanian yliopisto Philadelphiassa taipui Trumpin tahtoon ja ilmoitti kieltävänsä transnaisia osallistumasta naisten urheiluun.

Lisää aiheesta:

Tuomari kumosi Trumpin Harvardin yliopiston rahoitusleikkauksetTuomari keskeyttää Trumpin hallinnon Harvard-aikeet USA:n liittovaltion tuomari on jäädyttänyt Trumpin hallinnon Harvard-päätöksenTrumpin hallinnolta tyly päätös Harvardille: Ei saa ottaa enää kansainvälisiä opiskelijoitaSuomalaisopiskelija Aku seuraa aitiopaikalta Trumpin Harvard-hyökkäystä: "Pelottava tilanne"Harvard haastoi Trumpin hallinnon oikeuteen
Trumpin YhdysvallatYhdysvallatDonald TrumpYliopistoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 05:15
    Yhdysvallat

    Trump: Toinen Washingtonin ampumisessa haavoittuneista sotilaista on kuollut

  • Eilen17:39
    Yhdysvallat

    FBI:n johtaja: Washingtonin ampumista tutkitaan terroritekona – tämä epäillystä tiedetään

  • Eilen17:06
    Ukrainan sota

    Putin: Jos Ukraina vetäytyy Venäjän liittämiltä alueilta, lopetamme taistelut

  • ke20:00
    Donald Trump

    Viimeinenkin vakava rikossyyte Trumpia kohtaan raukesi

  • ke18:44
    Ukrainan sota

    Näin vääntö rauhansuunnitelmasta on edennyt viime päivinä