USA:n liittovaltion tuomari on jäädyttänyt Trumpin hallinnon Harvard-päätöksen

3:05imgTrumpin tulliuhkaus ja Harvard-päätös puhuttavat Yhdysvalloissa.
Julkaistu 23.05.2025 16:45(Päivitetty 23.05.2025 19:22)

MTV UUTISET – STT

Yhdysvalloissa liittovaltion tuomari on jäädyttänyt presidentti Trumpin hallinnon päätöksen, jolla Harvardin yliopistolta vietiin oikeus ottaa ulkomaisia opiskelijoita, kertoo uutistoimisto AP.

Harvardin yliopisto oli aiemmin tänään perjantaina haastanut presidentti Donald Trumpin hallinnon oikeuteen päätöksestä.

Harvardin mukaan päätös on tuorein esimerkki niistä perustuslain vastaisista toimista, joilla hallinto pyrkii puuttumaan yliopiston opetukseen.

Sisäisestä turvallisuudesta vastaava ministeri Kristi Noem ilmoitti aikaisemmin, että oikeuden peruminen astuu voimaan heti.

– Sen seurauksena, että olette kieltäytyneet noudattamasta useita pyyntöjä antaa sisäisen turvallisuuden ministeriölle olennaisia tietoja samalla kun olette pitäneet yllä turvatonta kampusympäristöä, joka on vihamielinen juutalaisopiskelijoille, edistää Hamas-myönteisiä sympatioita ja käyttää rasistisia monimuotoisuuden, yhdenvertaisuuden ja osallisuuden (DEI) käytäntöjä, olette menettänyt tämän etuoikeuden, Noem kirjoitti Harvardille osoitetussa kirjeessään.

"Päätös uhkaa koko maata"

Harvardin mukaan päätös uhkaa paitsi yliopistoa, myös koko maata. Opiskelijoille pyritään yliopiston mukaan tarjoamaan ohjausta ja tukea.

– Olemme täysin sitoutuneet ylläpitämään Harvardin kykyä isännöidä kansainvälisiä opiskelijoita ja tutkijoita, yliopisto sanoi lausunnossaan.

Yhdysvaltalainen neljännen vuoden opiskelija Alice Goyer sanoo uutistoimisto AFP:lle, ettei kukaan tunnu vielä tietävän, mitä uutinen tarkoittaa kansainvälisille opiskelijoille.

– Kaikki ovat vähän paniikissa, Goyer sanoo.

Toimi voi tarkoittaa Harvardille merkittäviä taloudellisia menetyksiä, sillä ulkomaisia opiskelijoita on yli neljäsosa sen oppilaskunnasta, ja lukuvuosimaksut liikkuvat kymmenissätuhansissa dollareissa.

Ulkomaisia opiskelijoita on Harvardissa kuluvana lukuvuotena lähes 6 800.

Ulkomaisten opiskelijoiden osuus on yliopiston verkkosivujen mukaan viimeisten kahdenkymmenen vuoden aikana jatkuvasti kasvanut.

Eniten ulkomaisia opiskelijoita Harvardissa on Kiinasta, Kanadasta, Intiasta, Etelä-Koreasta ja Britanniasta.

Harvardin ylläpitämien viitteellisten tilastojen mukaan yliopistossa on myös kuusi suomalaista opiskelijaa ja 18 suomalaista tutkijaa. Yliopiston sivuilla tähdennetään, että luvuissa voi olla epätarkkuuksia.

Lue myös: Kommentti: Opiskelijat, olkaa hiljaa, ettei hallinto kuule

"Pelottavaa ja surullista"

Ulkomaisten opiskelijoiden kieltäminen on viimeisin käänne Donald Trumpin taistelussa Harvardia vastaan.

Trumpin hallinto on aiemmin jäädyttänyt yli kahden miljardin dollarin edestä Harvardin rahoitusta. Rahoituksen vastineeksi hallinto on muun muassa vaatinut, että Harvard muuttaa opetuskäytäntöjään, lakkauttaa monimuotoisuusohjelmiaan ja uudistaa opiskelijavalintaansa.

Harvard reagoi toimiin haastamalla hallinnon oikeuteen. Harvard syyttää Trumpia pyrkimyksestä vaikuttaa akateemiseen päätöksentekoon rahoituksen epäämisellä.

Trumpin hallinto on perustellut yliopistojen toimintaan kohdistuneita hyökkäyksiään antisemitismisyytöksillä.

Trumpin hallinnon perusteluihin on kuulunut myös se, että Kiinan kommunistisella puolueella on vahva vaikutusvalta yliopiston kampuksella.

Kiinan ulkoministeriön edustaja Mao Ning tuomitsi päätöksen ja sanoin sen entisestään huonontavan Yhdysvaltojen kansainvälistä kuvaa.

– Kiina on järjestelmällisesti vastustanut koulutusyhteistyön politisointia, Mao vakuutti.

Itävallasta Harvardiin opiskelemaan tullut Karl Molden, 21, kertoi jo anoneensa siirtoa Britanniaan Oxfordiin, koska osasi odottaa tällaisia toimia.

–  Tämä on pelottavaa ja surullista, kiteytti Molden, jonka mukaan Harvardiin pääsy oli ollut hänen tähänastisen elämänsä suurin etuoikeus.

Juttua täydennetty 23.5.2025 kello 17.58 ja 19.22.

Lue myös:

Trumpin hallinnolta tyly päätös Harvardille: Ei saa ottaa enää kansainvälisiä opiskelijoita

Harvard haastoi Trumpin hallinnon oikeuteen

Äkillinen hakijaryntäys Helsingin yliopistoon Yhdysvalloista – syynä Trump

Suomalaistutkijalta evättiin pääsy Yhdysvaltoihin rasismia käsittelevän tutkimuksen vuoksi: "En lähde sensuroimaan tiedettä"

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat