Yhdysvaltain entinen presidentti Donald Trump on julkaissut videon, jossa hän kommentoi syyskuun 11. päivän terrori-iskuja niiden 20-vuotismuistopäivänä.
Trump sanoo, että tämä on surullinen päivä Yhdysvalloille.
– Syyskuun 11. päivä edustaa suurta surua maallemme. Sinä päivänä näytimme monia asioita, mukaan lukien poliisiemme, palomiestemme ja ensiavun henkilöstömme rohkeuden. Heidän työnsä oli todella uskomatonta. Rakastamme ja kiitämme heitä, Trump sanoo.
Lue myös: Presidentti Bush ylisti yhteishenkeä WTC-iskujen aikaan ja jakoi risut nykypäättäjille – "Politiikkaamme on tullut vihaa ja pelkoa"
Trump tylytti myös Joe Bidenia Afganistanista vetäytymisestä. Kun Yhdysvallat vetäytyi Afganistanista kesän mittaan, ääriliike Taleban valtasi maan.
– Maamme johtaja näytti hölmöltä, ja niin ei saisi ikinä käydä. Sen aiheutti huono suunnittelu, heikkous ja johtajat, jotka eivät täysin ymmärtäneet, mitä oli tapahtumassa.
Trump jätti videolla sanomatta, että vetäytyminen oli seurausta hänen oman hallintonsa solmimasta sopimuksesta, joka edellytti joukkojen vetämisen pois maasta.
Lue myös: Tällainen oli Trumpin sopimus Talebanin kanssa – Biden ei perääntynyt edeltäjänsä lupauksista ja Yhdysvallat vetäytyi
– Tämä on 20:s vuosi (Afganistanin) sotaa ja tämän olisi pitänyt olla voiton, kunnian ja vahvuuden vuosi. Sen sijaan Joe Biden ja hänen kyvytön hallintonsa antautuivat tappioon, Trump tylytti.