Israel ja palestiinalainen äärijärjestö Hamas aloittavat tänään maanantaina epäsuorat neuvottelut Egyptin pääkaupungissa Kairossa.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kehottaa osapuolia ripeyteen, kun Israelin ja äärijärjestö Hamasin edustajat kokoontuvat tänään epäsuoriin neuvotteluihin Gazan rauhansuunnitelmasta.
Trumpin hallinnon laatimasta suunnitelmasta neuvotellaan Egyptissä. Trump kirjoitti sosiaalisessa mediassa, että viimeaikaiset keskustelut Hamasin sekä eri maiden kanssa ovat sujuneet myönteisesti.
– Olen siinä käsityksessä, että ensimmäinen vaihe on määrä saada päätökseen tällä viikolla. Pyydän kaikkia toimimaan nopeasti, Trump sanoi Truth Social -palvelussaan.
Viestistä ei täysin selvinnyt, mihin Trump viittasi ensimmäisellä vaiheella.
– Aikaa ei ole paljon. Muutoin seurauksena voi olla massiivinen verilöyly, Trump kirjoitti.
Trump on aiemmin varoittanut Hamasia viivyttelystä. Lauantaina Trump viestitti uutiskanava CNN:n toimittajalle, että Hamas "tuhoutuu täysin", jos se ei luovu vallasta Gazassa rauhansuunnitelman mukaisesti.
Neuvottelut on määrä käydä Sharm el-Sheikhin rantakaupungissa Punaisenmeren rannikolla.

