Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Toyotalla olisi unelmapaikka tallimääräykseen – Jari-Matti Latvala kommentoi kuumaa aihetta

2:16Jari-Matti Latvalalta yksiselitteinen vastaus tallimääräyskysymykseenJari-Matti Latvala antoi yksiselitteisen vastauksen tallimääräyskysymykseen.
Julkaistu 24.06.2023 19:50

Aki Hietavala

Jari-Matti Latvalan johtama Toyotan rallitalli on jälleen kiinni neloisvoitossa legendaarisessa Safari-rallissa.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Kausi 2026 käyntiin Monte Carlossa 22. tammikuuta. 

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.

Tiimi ylsi historialliseen temppuun jo viime kaudella Kalle Rovanperän johdolla ja on tänä vuonna uusimassa temppua. Nyt johtoasemaa ennen viimeistä ajopäivää pitää Sebastien Ogier kannassaan Rovanperä. Japanilaisvalmistajan neloisjohdon täydentävät Elfyn Evans sekä Takamoto Katsuta.

– On pakko olla todella tyytyväinen. On uskomatonta, että olemme jälleen tällaisissa asemissa. Pitää kuitenkin muistaa, että vielä on yksi päivä ajamatta, joten neloisvoittoa ei ole vielä saavutettu, Latvala totesi.

– Varsinkin tämän päivän viimeinen pätkä oli sääolosuhteiden takia todella vaikea. Voimme olla tyytyväisiä, että kaikki autot pääsivät sen läpi ilman isompia ongelmia.

0:58Sébastien Ogier jatkoi onnensa manaamistaSébastien Ogier antoi polleita kommentteja siitä, mitä jos hänellä olisi "sama onni kuin Kallella".

LUE MYÖS: Kommentti: Sébastien Ogier osoitti pienuutensa – samaa ei Kalle Rovanperältä koskaan kuultaisi

Toyotalla olisi herkullinen tilaisuus nostaa tallimääräyksellä Rovanperä Ogierin ohi sunnuntaina. Ogier ajaa vain valikoituja MM-ralleja, eikä siis kamppaile maailmanmestaruudesta toisin kuin suomalaiskuljettaja. Hyundai on jo kolmeen kertaan kauden ensimmäisen puoliskon aikana käyttänyt tiimimääräyksiä ykköstähtensä Thierry Neuvillen hyväksi.

– Emme halua käyttää tallimääräystä. Tietenkin meidän täytyy katsoa kokonaiskuvaa. Sebastien ei aja täyttä kautta. Kalle on nyt kisassa toisena ja hän on ajanut todella fiksusti. Thierry on hänen lähin uhkaajansa MM-sarjassa ja hän keskeytti kertaalleen tässä kisassa, eikä hän saa täältä kovinkaan montaa pistettä, Latvala tykitti.

– Mielestäni meidän ei pitäisi kuitenkaan tehdä mitään, sillä asetelmat ovat joka tapauksessa todella hyvät.

LUE MYÖS: Esapekka Lappi kuuli ison pamauksen – puhelinkin lähti lentoon: "Mitä oikein tapahtuu"

Yksi asia Latvalaa kuitenkin mietityttää. Evans ja Katsuta kamppailevat rallin kolmannesta sijasta. Varsinkin japanilaiskuljettaja Katsuta haluaisi podiumille pitkän vaikean putkensa jälkeen. Eroa kaksikon välillä on vain 16,7 sekuntia.

– Ainoa juttu on se, että Elfynin ja Takan välillä on pieni kamppailu. Meidän pitää antaa heidän ratkaista kamppailunsa reilusti, mutta tietenkin muistutan heitä, että olisi mukavaa nähdä kaikki autot maalissa, Latvala naurahti. 

1:20Kalle Rovanperä iloitsi päivän päätöksestään: Ogierin johto on nyt pienempiKalle Rovanperä iloitsi päivän päätöksestään: Ogierin johto on nyt pienempi.

Lisää aiheesta:

Toyotalla tulenarka tilanne – Juha Kankkunen: "En aio sanoa mitään"MM-rallitähden aikeista erimielisyyttä – suomalaisasiantuntijalta huima Toyota-näkemys: "Pajari on lahjakkaampi"Jari-Matti Latvala esitti yhden toiveen Kalle Rovanperälle – perään terävä huomautusJari-Matti Latvala hehkutti japanilaissuojattiaan – "Potentiaalia, mikä ei aiemmin ole tullut esiin"Kalle Rovanperä nauroi Jari-Matti Latvalan melkoiselle heitolleJari-Matti Latvalalta selkeä viesti: ”Emme halua tehdä mitään tallimääräyksiä”
MM-ralliJari-Matti LatvalaSebastien OgierKalle RovanperäElfyn EvansTakamoto KatsutaToyotaRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 12.12.15:51
    Ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 6.12.06:56
    Adrien Fourmaux

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    Esapekka Lappi

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • 5.12.11:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!