Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Toto Wolff pelkää mestaruusputken syövän Mercedeksen suosiota

Toto Wolff toimii Mercedeksen urheilujohtajana.
Toto Wolff toimii Mercedeksen urheilujohtajana.xpbimages.com
Julkaistu 06.01.2019 14:05

MTV URHEILU

Mercedeksen F1-sarjassa nauttimalla mestaruusputkella voi olla tallin suosion kannalta negatiivisiakin vaikutuksia, puntaroi saksalaistallin urheilujohtaja Toto Wolff.

LUE MYÖS: Komea menopeli! Tältä näyttää Valtteri Bottaksen ralliauto – upea väritys kiinnittää huomion

Viisi vuotta kestänyt V6-turbohybridien aikakausi formulasarjassa on ollut Mercedeksen kiistatonta valtakautta. Ensi kaudella saksalaistalli lähtee tavoittelemaan jälleen sarjan kirkkaimpia kruunuja, millä Wolff pelkää voivan olla fanien keskuudessa negatiivisiakin vaikutuksia tallin suosioon.

- Fanien luonteeseen kuuluu kannustaa altavastaajaa. Sarjavoittaja taas menettää hieman vetovoimaansa, Wolff kommentoi uutistoimisto Reutersille.

- Haluamme lähestyä lajiamme ja osallistumistamme siihen vaatimattomasti ja nöyrästi, emmekä haluaa ottaa mitään itsestäänselvyytenä. Meidän ei koskaan pidä tuntea, että meillä olisi oikeus voittaa, Wolff lisäsi.

Mercedes voitti viime kaudella jo viidennen kerran peräkkäin niin kuljettajien ja kuin valmistajienkin mestaruudet. Aiemmin tähän on kyennyt vain Ferrari, jolla on vielä hallussaan kuuden peräkkäisen valmistajien sarjan mestaruuden ennätys. Lisää jännitettävää faneille tarjoaa viisinkertainen maailmanmestari Lewis Hamilton, joka voi ensi kaudella nousta jo mestaruuden päähän Michael Schumacherin seitsemän mestaruuden ennätyksestä.

- Meillä on kaksi ryhmää, joista toinen kannustaa kilpailijoitamme ja toivoo, ettei Merdecedes yllä tähän saavutukseen. Toinen iso ryhmä taas toteaa, että "tämä on aika jännittävää, voiko Mercedes rikkoa Ferrarin ennätyksen? Voiko Lewis Hamilton vastata Michael Schumacherin ennätykseen?"

- Tämä on yksi mielenkiintoinen näkökulma formula ykkösten narratiiviin. Nousu Ferrarin kanssa viiden peräkkäisen tuplamestaruuden kerhoon motivoi meitä valtavasti. Nyt napattavana on kuudes, Wolff summasi.

Lisää aiheesta:

F1:tä riivaa yksi hyvin kiperä piirre – Red Bull -pomolta pöyhkeää puhetta ylivoimaisuudesta"Pysäyttämiseksemme on tehty kaikki mahdollinen" – ylivoimaisen Mercedeksen tallipomo ennakoi sarjan jättimuutosta, valottaa tulevaa asemaansa F1-sirkuksessaEikö Valtteri Bottas saa voittaa? Mercedes-pomo Toto Wolffilta hämmentävä kommentti F1-kaudestaMercedeksen jatkuva voittokulku uhka F1:lle? Tallipomo kääntää mielenkiinnon toisaalle: "Se viehättää katsojia"F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottasta arvostellut toimittaja joutuu kohtaamaan lupauksensa – ”Alan siis pakata”FIA-pomo Mercedeksen ylivoimasta: Ihmetyttää, miten valikoiva muisti ihmisillä on
F1MercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"