Totaalinen floppi! Jättipuhelin järeällä 18 000 milliampeeritunnin akulla ei kiinnostanut juuri ketään
Pattereista tutulla Energizer-brändillä älypuhelimia myyvän Avenir Telecomin Mobile World Congress -messuilla helmikuun lopulla esittelemä Power Max P18K Pop -jättiakkupuhelimen ennakkomyyntikampanja Indiegogo-joukkorahoituspalvelussa on päättynyt epäonnistuneesti.
Puhelin tuotiin 20. maaliskuuta ennakkomyyntiin joukkorahoituspalvelu Indiegogon kautta. Tähän huhtikuun viimeiseen päivään asti ulottuneen kampanjan aikana tilauksia kertyi yhteensä vain 16 puhelimesta, seitsemän yksittäistilausta sekä kolme kolmen puhelimen yhteispakettia. Projektia tukeneiden määräksi Indiegogo ilmoittaa 11 käyttäjää.
Yhteensä ennakkotilaukset tuottivat 15 005 dollaria, kun tavoitteeksi kampanjassa on asetettu 1 200 000 dollaria. Indiegogon sääntöjen mukaisesti summia ei tavoitteen täyttymättä jäämisen vuoksi veloiteta edes tilauksia tehneiltä tukijoilta.
Tiiliskivimäinen Energizer Power Max P18K Pop keräsi poikkeuksellisen paljon huomiota messuilla Barcelonassa, ja siitä julkaistiin jopa satoja artikkeleita ja YouTube-videoita. Energizer-uutuus sisältää 18 000 milliampeeritunnin akun, kun tavanomaisesti modernissa älypuhelimessa on tätä nykyä useimmiten 3 000 – 4 000 milliampeeritunnin akku.
Indiegogossa Energizer Power Max P18K Pop on ollut tilattavissa alkaen noin 490 euron hintaan.
Yksi syy heikkoon kiinnostukseen lienee monien muiden älypuhelinmallien Indiegogo-ennakkomyyntien tavoin pitkässä odotusajassa. Toimitusten kerrotaan alkavan lokakuussa 2019.
Avenir Telecomin on ollut tarkoitus tuoda puhelin myyntiin myös jälleenmyyjien kautta syksyllä, mutta erittäin heikko ennakkotilauskysyntä saattaa vaikuttaa näihinkin suunnitelmiin.
”Kiitos kaikille tätä kampanjaa tukeneille. Vaikkei se yltänyt tavoitteeseen, jatkamme P18K:n parantamista (design, paksuus jne.) sillä uskomme, että kysyntä kasvaa loistavalla akunkestolla varustetuille älypuhelimille, joita voidaan käyttää myös virtalähteinä”, kommentoi Avenir Telecom Indiegogon kautta jätetyssä kommentissa tänään.
Energizer-puhelimen jättiakusta piti riittää virtaa joko 90 tuntiin puheluja, 100 tuntiin musiikinkuuntelua, kahteen päivään yhtämittaista videoiden katselua tai 50 päivän valmiusaikaan. Power Max P18K Pop toimii myös virtalähteenä, josta voi ladata muita laitteita. Akun lataaminen onnistuu pikalatauksella, mutta silläkin kestää 8 tuntia ladata akku aivan tyhjästä täyteen varaukseen.
Energizer Power Max P18K on karkeasti yhtä paksu kuin kolme tavanomaisempaa nykyaikaista älypuhelinta. Painoksi kerrottiin 470 grammaa, 2-3 älypuhelimen verran sekin.
Pop-nimeä Energizerin jättiakku-uutuus kantaa, koska se on varustettu puhelimen yläreunasta esiin nousevilla 16 ja 2 megapikselin pop-up-etukameroilla. Puhelimen muita ominaisuuksia ovat 6,2 tuuman LCD-näyttö 2280×1080 pikselillä, kahdeksanytiminen MediaTek Helio P70 -järjestelmäpiiri, 6 gigatavua RAM-käyttömuistia, 128 gigatavua sisäistä tallennusmuistia sekä kolme takakameraa tarkkuudeltaan 12, 5 ja 2 megapikseliä.
Uusimmat
-
05:08
Yli 200 kuollut junaturmassa Intiassa
-
05:00
Sotaharjoitus on häirinnyt radiolähetyksiä – luukuttavat sankariheviä
-
04:51
Intian junaturma: Yli 200 kuollut ja noin 900 loukkaantunut
-
02:00
STT:n vertailu: Tässä ovat suurten ja pienten lukioiden kärkikymmeniköt
-
23:12
Kanadan maastopalot siirtyneet idästä länteen: "Pelottavia aikoja"
-
23:08
Upea maailmanennätys Timanttiliigassa! Firenzen ilta huipentui häkellyttävään suoritukseen
-
22:52
Yhdysvallat välttyi ajautumasta maksukyvyttömyyteen: "Katastrofaalinen talousromahdus vältetty"
-
22:47
Wilma Murto tuloskunnostaan: "Tämä toistaa tuttua kaavaa"
-
22:45
Näin raikui suvivirsi Joensuussa 18000 laulajan voimin!
-
22:36
Wilma Murrolle pettymys Timanttiliigassa
-
22:20
Zelenskyi myöntää: Ukrainasta ei tule Naton jäsentä niin kauan kuin sota jatkuu – MTV seuraa sotaa
-
22:07
Kesäkuun lumipyry yllätti taksinkuljettajan Saariselällä: "Yrität, että kyllä se kesä vielä tulee tännekin, mutta ei helkatti"
-
22:07
Tallulah Willis avoimena isänsä Bruce Willisin dementiasta: "Tämä on surun alku"
-
21:52
Kapellimestari Hannu Lintu ei unohda Kaija Saariahon musiikin herättämää ainutlaatuista reaktiota New Yorkissa: "Se tunnelma"
-
21:03
Näin huippumalli Niina Kurkinen päätyi valmentamaan ihmisiä eroamaan oikein: "Nelikymppisenä olin niin pohjalla"
-
20:57
Niinistö näki mahdollisuuksia kestävän kasvun edistämiseen Sao Paulossa Brasiliassa
-
20:54
Blinkenin Suomen-puheessa oli uusi Ukrainan sotaa koskeva seikka – Risto E. J. Penttilä: "Pikkuhiljaa lähdetään rakentamaan reittiä kohti rauhaa"
-
20:46
Pekka Pouta kuukausiennusteesta: "Kaksi viikkoa viileätä ja sitten..."
-
20:44
Kalle Rovanperä teki itselleen valtavan palveluksen – Sardinian monsteripätkä oli maineensa veroinen: "Suuri osa tuli siinä"
-
20:44
Kaatosateet ja tulvat ajoivat satojatuhansia kodeistaan Japanissa
-
Lataa lisää