Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Tommi Niemelä äimänä Tappara-pelin kohutilanteesta: "Meidän sääntökirjassamme ei sanota"

5:19Tuomarivirhe vei Ilvekseltä selvän maalinHätäinen vihellys vei tässä tilanteessa Ilveksen maalin.Photomotion / All Over Press
Julkaistu 15.11.2024 22:23
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Ilveksen päävalmentaja Tommi Niemelä halusi tietää, miten yhden hänen joukkueensa maalin hylkäämiseen Tappara-pelissä johtanut sääntö tarkasti menee.

Ilves kyllä nujersi Tapparan jääkiekon SM-liigan Tampereen derbyssä perjantaina 4–0, mutta yksi tupsukorvien maali myös hylättiin puhuttavasti. Peli oli avauserässä Ilvekselle 1–0, kun Arttu Pelli laukoi kiekon kohti Tapparan maalia. Peliväline lipui Tappara-maalivahti Juha Metsolan alta maaliviivalle, josta Ilves-kultakypärä Eemeli Suomi jatkoi sen rysään.

Tuomaristo oli ehtinyt viheltää hätäisesti pilliin ennen kuin Suomi koski kiekkoon. Tilannetta tarkasteltiin vielä videoilta, mutta kyseistä maalia ei hyväksytty. Näet episodin ylälaidan videolta.

LUE MYÖS: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti seuraennätyksen – uusi sarjasijoitus täysin sensaatiomainen

Ilveksen päävalmentaja Tommi Niemelä vastasi lehdistötilaisuudessa kysymykseen kyseisestä tapauksesta.

– Haluan tietää, mikä sääntö on, koska meidän sääntökirjassamme ei sanota, että kiekkoon ei saada enää koskea ennen kuin maali on tehty, Niemelä sanoi ensin englanniksi ja jatkoi:

– Myöhäinen maali, joka on tehty vihellyksen jälkeen, pitäisi hyväksyä ainakin meidän mielestämme, vaikka joku vielä koskisi, koska se on menossa maaliin.

SM-liigassa voimassa olevan jatkuvan periaatteen säännön mukaisesti vihellyksen jälkeen syntynyt maali voidaan hyväksyä, jos osuma on ollut "vääjäämättömästi syntymässä tavalla, jota kukaan ei voinut estää".

LUE MYÖS: Raimo Helmiseltä kriittistä puhetta SaiPan ennätyspelin jälkeen – "Se söi meitä"

Niemelä puhui lehdistötilaisuudessa myös suomeksi.

– En tiedä tarkkaan, mitä lukee säännöissä. Meillä oli kaikilla sellainen käsitys, että se on selkeä sääntö, hän kommentoi.

– Mikä se sääntökirjan tarkka teksti on? Meille sanottiin, että jos joku koskee kiekkoon ennen kuin se menee maaliin, vaikka se vääjäämättömästi onkin menossa, se hylätään. Jos se on tosiaan tuo, se on tärkeää tietää.

Erotuomarivalmentaja Sami Seppälä perusteli perjantain ottelun hylkytuomiota jälkeen Aamulehdelle.

– Kysymys oli siitä, että vihellyksen jälkeen kukaan ei saa enää pelata kiekkoa. Nyt siinä kävi niin, että Suomi koski kiekkoon ennen kuin kiekko meni maaliviivan yli. Jos Suomi ei olisi pelannut kiekkoa, maali olisi hyväksytty, Seppälä sanoi.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Leijonien MM-tuomarifarssissa häiritsee yksi piirreKommentti: SM-liigassa tapahtui jotain, mitä ei pitäisi ikinä käydäPetteri Sihvonen älähtää SM-liigan kyseenalaisesta jatkoerätuomiosta: "Verinen vääryys ja oikeusmurha"Pelicans-valmentaja raivosi tuomareista harvinaisella tavalla: "Ihan käsittämätöntä – se henkilö, joka päätöksen teki, meni karkuun äkkiä"SM-liiga-pomolla tiukka kanta tähän kohutuomioon: "Se meni väärin" – myöntää alkukauden tuomaritoiminnan pari ohiammuntaaSM-liigan puolivälierissä raivottu monta kertaa samasta syystä – erotuomaripomo kertoo, mihin kiistellyt tuomiot perustuvat
LiigaIlvesTapparaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 13:20
    Lukko

    SM-liigaseura teki historiallisen nimityksen – nyt tulee kovaa kritiikkiä: "Aika karmea"

  • 08:21
    Jukurit

    SM-liigassa kukkii poikkeuksellinen superlupaus – Jonne Virtaselta vuolaat kehut: "Valmentajan ihannepelaaja"

  • 07:05
    NHL

    Suomen NHL-lupaukselle ylistystä SM-liigan kanadalaishuipulta: "Olen seurannut"

  • 06:48
    HPK

    SM-liiga vakavassa kriisissä – Pitkän linjan kiekkovaikuttaja: "Suurten seurojen paniikkia"

  • Eilen21:20
    TPS

    Karri Kivi ja Juhamatti Aaltonen ärähtivät TPS-nuorukaisen sikailusta – "Tosi vaarallisia ja raukkamaisia"