Rallin MM-sarjaa johtava Toyotan Elfyn Evans joutui keskeyttämään kauden viimeisen osakilpailun, ja tämä saattaa viedä häneltä maailmanmestaruuden.
LUE MYÖS: MM-ralliseuranta: Mestaruudessa kiinni oleva Toyota-tähti ajoi ulos! Esapekka Lapilta uskomaton paljastus – toinenkin ek peruttu
Evans oli yhdeksän erikoiskokeen jälkeen rallissa kolmannella sijalla, ja kaikki oli tukevasti hänen omissa käsissään siitäkin huolimatta, että lähin uhkaaja, tallikaveri Sébastien Ogier oli ykkössijalla.
Rallin 10. erikoiskoe keskeytettiin ja myöhemmin peruttiin kokonaan, kun M-Sportin Gus Greensmith ja Hyundain Ole Christian Veiby ajoivat ulos erittäin vaikeissa, lumisissa ja loskaisissa olosuhteissa, ja Veibyn auto tukki tien takana tulevilta.
11. erikoiskokeella olosuhteet olivat vieläkin vaikeammat, ja ne kävivät Evansin kohtaloksi. Evansin Toyota lähti luisuun oikealle kääntyvässä mutkassa, ja walesilaiskuljettajasta tuli hetkessä matkustaja. Auto painui ojaan ja osui puuhun, eivätkä Evans ja kartanlukija Scott Martin voineet tehdä mitään saadakseen auton takaisin tielle.
Keskeytys tietää sitä, että mikäli 20,4 sekunnin marginaalilla rallia johtava Ogier pitää pintansa loppuun asti, Evansin haave maailmanmestauudesta kariutuu.

