Hyvin kautensa aloittanut Rauman Lukko romahti viime viikonloppuna pahoin, kun Pelicans ja Jukurit takoivat raumalaisten verkkoon yhteensä 12 maalia peräkkäisinä päivinä. Lukko-kapteeni Julius Mattila kertoo, miten joukkue suhtautui päävalmentaja Tomi Lämsän poikkeukselliseen herättelykeinoon lauantain ottelun jälkeen.
Täksi kaudeksi Lämsän alaisuuteen siirtynyt Lukko on SM-liigan sarjataulukossa sijalla viisi, kun runkosarjaa on takana noin neljännes. Mattila näkee joukkueen pelissä paljon hyvää, mutta myös kehitettävää.

– Pääosin on onnistuttu ihan ok. Viime viikonloppu poislukien. Ne olivat varmaan meidän kaksi huonointa peliä, mitä on sattunut. Silti koitetaan katsoa isoa kuvaa, paljon hyvääkin on.
Mattilan mukaan joukkueen kiekkollinen pelaaminen on parantunut, mitä ovat edesauttaneet joukkueen yhteiset kokemukset esimerkiksi CHL-otteluista. Lukko lunasti kuuden alkusarjan ottelun jälkeen jatkopaikan ja kohtaa ensimmäisellä pudotuspelikierroksella itävaltalaisen HC Innsbruckin.
– Koen, että CHL-pelit ovat hyviä, kun tulee erilaista jääkiekkoa vastaan. Se pakottaa joukkueen toimimaan yhdessä erilaisissa tilanteissa. Parhaimmillaan kiekollinen peli on ollut todella hyvää, Mattila sanoo.
– Se on kaiken lähtökohta ja selkäranka, että pelataan hyvin kiekolla ja kiekko on enemmän meillä kuin vastustajalla. Meillä on taitava ja nopea joukkue, silloin yksilöiden taidot pystyvät tulemaan esiin.


