Teinitähdet Eeli Tolvanen ja Miro Heiskanen rymistelivät tyylillä kiekkokansan tietoisuuteen viikonlopun EHT-turnauksessa Helsingissä.
Hyökkääjä Tolvanen nakutti kolmeen otteluun pisteet 2+1 ja puolustaja Heiskanen 2+0.
Sunnuntaina Heiskanen laukoi Suomen 3–2-johtomaalin päätöserässä, ja Tolvanen teki Kanadan tasoituksen jälkeen 4–3-johtomaalin. Suomi voitti lopulta 4–3.
– Ensimmäinen peli oli vaikea, toinen helppo ja tänään oli kanssa hyvä peli, Tolvanen ruoti suorituksiaan.
– Saatiin ”Konnan” kanssa tuotua peliin omia juttuja ja saatiin parannettua peli peliltä, Tolvanen, 18, viittasi itseään 15 vuotta vanhempaan ketjukaveriin Petri Kontiolaan.
Tolvanen on tehnyt tällä kaudella kovaa jälkeä Jokerien KHL-joukkueessa. Hyppy maajoukkueeseen kuitenkin tuntui.
– Vähän tuli lisää tempoa peliin ja pitää olla huolellisempi. Jos täällä menettää kiekkoja, niin kovalla prosentilla rankaistaan, Tolvanen ruoti.
Helmikuun olympialaisia ajatellen Tolvanen ja Heiskanen antoivat kovat näytöt. Joulukuun EHT-turnaus menee päällekkäin alle 20-vuotiaiden MM-kilpailuihin valmistautumisen kanssa.
– Miron kanssa nämä olivat viimeiset näytöt A-maajoukkuepaidassa. Silloin kun on joulukuun turnaus, olemme kaksikymppisten kisoissa. Toivotaan, että nämä näytöt riittävät, Tolvanen tuumi.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.