Suomen Sotaveteraaniliiton toiminnanjohtaja Markku Sepän mukaan Suomi 100 -vuoden kovan nosteen jälkeen ei kuitenkaan jäänyt mitään käytännössä käteen veteraaneille.
Videolla Markku Seppä antaa viilennysvinkit kuumaan säähän kaikenikäisille kansalaisille!
0:50
Viime vuonna sotaveteraanit olivat runsaasti esillä mediassa teemavuoden mukaisesti. Sotaveteraaniliiton toiminnanjohtajan Markku Sepän mukaan suuri medianäkyvyys on ollut myönteistä, mutta varsinaiset Sotaveteraaniliiton ajamat asiat eivät ole päässeet juurikaan eteenpäin.
– Meidän keskeisin tavoite on saada aikaan laki, jonka mukaan kaikille veteraaneille saataisiin samanlaiset kunnalliset palvelut, joita sotainvalideille korvataan. Molemmat tulevat valtiontaskusta, mutta toivomme, että ne hoidettaisiin samanlaisesti. Sitä tasa-arvoista tilannetta ajamme, Seppä kommentoi.
– Kyllä tämäkin asia oli viime vuonna esillä, mutta emme saaneet sitä päätökseen. Tänä vuonna olemme tehneet vielä paljon töitä sen eteen. Mutta me jatkamme vielä, Seppä jatkaa.
