Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Toiminnanjohtajan harmi: Sotaveteraanien ajama lakimuutos jäi Suomi 100-juhlavuoden varjoon – "Mutta me jatkamme vielä!"

59:03Tarvitsevatko sotiemme veteraanit vielä apua?
Julkaistu 20.07.2018 15:18
Toimittajan kuva

Iriz Silander

iriz.silander@mtv.fi

iriziriz

Suomen Sotaveteraaniliiton toiminnanjohtaja Markku Sepän mukaan Suomi 100 -vuoden kovan nosteen jälkeen ei kuitenkaan jäänyt mitään käytännössä käteen veteraaneille.

Videolla Markku Seppä antaa viilennysvinkit kuumaan säähän kaikenikäisille kansalaisille!

0:50Sotaveteraaniliiton toiminnanjohtaja Markku Seppä ohjeistaa veteraaneja helteen varalta

Viime vuonna sotaveteraanit olivat runsaasti esillä mediassa teemavuoden mukaisesti. Sotaveteraaniliiton toiminnanjohtajan Markku Sepän mukaan suuri medianäkyvyys on ollut myönteistä, mutta varsinaiset Sotaveteraaniliiton ajamat asiat eivät ole päässeet juurikaan eteenpäin.

– Meidän keskeisin tavoite on saada aikaan laki, jonka mukaan kaikille veteraaneille saataisiin samanlaiset kunnalliset palvelut, joita sotainvalideille korvataan. Molemmat tulevat valtiontaskusta, mutta toivomme, että ne hoidettaisiin samanlaisesti. Sitä tasa-arvoista tilannetta ajamme, Seppä kommentoi.

– Kyllä tämäkin asia oli viime vuonna esillä, mutta emme saaneet sitä päätökseen. Tänä vuonna olemme tehneet vielä paljon töitä sen eteen. Mutta me jatkamme vielä, Seppä jatkaa.

Helteet rasitteena

Seppä on ollut aktiivisesti ajamassa sotaveteraanien asioita. Lakimuutoksen lisäksi ajankohtaista on tuskaisen kuuma sää.

– Monelle helle on ollut todella tuskaa. Veteraanien asunnoissa ei varmaan ole mitään viilennystä tai jäähdytystä. Siellä on todella kuuma. Siellä jo oleminen on suuri rasitus.

Markku Seppä kommentoi tilannetta SuomiAreenassa Porissa.

Lisää aiheesta:

Kolme sotaveteraanien järjestöä ajettiin alasMachokulttuuri saa sotilaat karsastamaan henkistä tukea: "Mitä korkeammalla tasolla asiaa vähätellään..."Rintamalotta Eila Karhula, 95, kannattaa Natoa ja ihmettelee Venäjää – presidentti Niinistö isännöi jälleen veteraaneja LinnassaSotaveteraanien asema paranee! Osalle jatkossa enemmän maksuttomia palveluitaYhden aikakauden loppu – kaksi sotaveteraanien perinteikästä lehteä yhdisti voimansa: "Muualla mediassa havahdutaan veteraanien olemassaoloon vasta ennen itsenäisyyspäivää"Sotainvalidit pääsevät jatkossa helpommin valtion korvaamaan laitoshoitoon – "Olemme saaneet noin 10-12 miljoonan euron hintalappuarvion"
SuomiareenaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomiareena
  • 25.7.15:02
    Perhe

    Suomessa syntyvyys on jo ultramatalaa – onko vika työelämässä?

  • 5.7.07:01
    SuomiAreena2025

    Tilastot vetävät hiljaiseksi: Useampi kuin joka viides lapsi joutuu oman vanhempansa pahoinpitelemäksi

  • 1.7.08:01
    Väkivalta

    Nuorten väkivaltaa ja radikalisoitumista ehkäistään uudella keinolla

  • 1.7.05:10
    Huijaukset

    Rakkaushuijarit vihaavat Tuulaa, joka paljastaa heitä netissä: "Olen rikollisille ongelma"

  • 30.6.19:01
    SuomiAreena2025

    Harva nainen tietää tätä seikkaa hormoneistaan