Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Todellisuus pahempi kuin kohutuissa raporteissa": Naurun pidätyskeskuksien ex-työntekijät vaativat keskusten sulkemista

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 17.08.2016 05:51

MTV UUTISET–stt

Yli sata Naurun ja Manuksen pidätyskeskuksien entistä työntekijää on allekirjoittanut kirjeen, jossa vaaditaan keskuksien asukkaiden siirtämistä Australiaan.

Asiasta kertovan Guardianin mukaan kirjeessä vaaditaan muun muassa myös, että Australia tekisi enemmän töitä Aasian ja Tyynenmeren alueiden kanssa luodakseen oikeudenmukaisuuteen ja vastuullisuuteen perustuvan ratkaisun turvapaikanhakijoiden uudelleensijoittamiseksi.

Entiset työntekijät esittivät vaatimuksensa sen jälkeen, kun Guardian julkaisi viime viikolla sille vuodettuja dokumentteja keskuksien huonoista oloista.

Vuodetut Nauru-dokumentit kuvailivat muun muassa keskuksien asukkaisiin kohdistuvia laiminlyöntejä ja rikoksia sekä turvapaikanhakijoiden itsetuhoista käytöstä. Dokumentit paljastavat yli 2000 tapausta kahden vuoden ajalta. Laiminlyönnin ja rikokset liittyvät muun muassa pahoinpitelyihin ja raiskauksiin. Suuri osa uhreista on dokumenttien mukaan lapsia.

Työntekijät: Enempää todisteita ei tarvita 

Dokumenttien julkaisun jälkeen Australian hallitusta on painostettu aiempaa enemmän sulkemaan pidätyskeskukset. Viime viikolla yli 20 entistä Pelastakaa lapset -järjestön työntekijää puhui julkisesti pidätyskeskuksia vastaan. Järjestön työntekijöiden mukaan ihmiset eivät ole turvassa keskuksissa, eivätkä keskuksien olot ole muuttuneet vaatimuksista huolimatta. Heidän mukaansa olemassa on jo tarpeeksi todisteita laiminlyönneistä, ja viimeistään nyt Australian hallituksen olisi otettava vastuu ja siirrettävä asukkaat pois keskuksista. 

Erään keskuksessa työskennelleen psykologin mukaan todellisuus on jopa pahempi kuin mitä vuodetut raportit paljastivat.

Lisäksi Australiassa useat maahanmuuton asiantuntijat ja virkamiehet sekä akateemikot ja uskonnolliset johtajat ovat vaatineet maan hallitusta sulkemaan turvapaikanhakijoiden pidätyskeskukset.

Yli 1800 akateemikkoa Australian yliopistoista on allekirjoittanut maan pääministeri Malcolm Turnbullille ja parlamentille suunnatun avoimen kirjeen. Kirjeessä vaaditaan muun muassa pakolaisia kuljettavien laivojen käännyttämisien lopettamista.

Australian maahanmuuttoministeri Peter Dutton on vähätellyt raportteja ja syyttänyt turvapaikanhakijoita valehtelusta.

Lisää aiheesta:

Australiaa ryöpytetään jälleen pakolaisten huonosta hoidosta – "Leireillä näkyy yhä syvempi epätoivo"Guardian: Australian työväenpuolue tahtoo tutkia Naurun olotYK:n pakolaisjärjestö Nauru-vuodosta: Sopii yhteen aikaisempien tietojen kanssaAmnesty Nauru-vuodosta: Australia syyllistynyt laajamittaiseen peittelyynGuardian: Hyväksikäyttö rehottaa Australian Naurun pidätyskeskuksessaIhmisoikeusjärjestöt: Turvapaikanhakijoiden kohtelu Naurulla epäinhimillistä
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:38
    Ulkomaat

    Syyttäjä: Louvren ryöstäjät ovat pikkurikollisia – epäilty nainen puhkesi itkuun oikeudessa

  • Eilen22:00
    Israel

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien – uusia ruumiita löytynyt taas tunnelista

  • Eilen20:36
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä – kaksi uhria yhä hengenvaarassa

  • Eilen16:25
    Avaruus

    Metsästävä kosminen lepakko ilmestyi taivaalle

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta