Australian pidätyskeskuksessa Naurulla pidetyt lapset kohtaavat jatkuvaa väkivaltaa ja hyväksikäyttöä, uutisoi sanomalehti Guardian.
Lehdelle on vuodettu 2 000 Naurun keskusta koskevaa dokumenttia. Niistä selviää, että yli puolet raportoiduista seksuaalisista hyväksikäytöistä, pahoinpitelyistä ja muusta huonosta kohtelusta sekä itsetuhoisesta käytöksestä koskee lapsia, vaikka pidätyskeskuksen asukkaista vain alle viidennes on alaikäisiä.
Mikä pidätyskeskus?
-Australia lähettää veneellä laittomasti maahan pyrkivät turvapaikanhakijat leireille Naurulle ja Papua-Uuteen-Guineaan Manukselle.
-Maa on ilmoittanut, ettei se aio antaa laittomasti maahan pyrkineille turvapaikkaa, vaikka näiden todettaisiin olevan sen tarpeessa.
-Australian mukaan tarkoitus on lopettaa laiton maahantulo ja saada turvapaikanhakijat luopumaan vaarallisesta merireitistä.
-Pidätyskeskusten ylläpitoon käytetään verovaroja noin 1,2 miljardia Australian dollaria (noin 800 miljoonaa euroa) vuodessa.
-Naurun pidätyskeskuksessa asui kesäkuun lopussa 442 ihmistä, joista 49 oli lapsia. Lisäksi useita satoja turvapaikanhakijoita asuu Naurulla keskuksen ulkopuolella. Hekään eivät voi poistua saarelta.
-Manuksella asuu 854 turvapaikanhakijaa, kaikki heistä miehiä.
-Yli 70 prosenttia Naurulla odottavista ihmisistä, joiden turvapaikkahakemukset on käsitelty, on todettu kelpoisiksi pakolaisstatukseen.
