Volkswagen-konsernin autojen väärin suunnitellut turvavyöt oli tarkoitus korjata nippusiteillä, ja viranomaisten hyväksynnällä yli 400 000 autoa on kutsuttu korjattavaksi. Jatkotesti kuitenkin osoittaa, ettei korjausmenetelmä toimi, TM uutisoi verkkosivuillaan.
Pääkuvan videoNäin käytät turvakaukaloa oikein ja varmistat lapsesi turvallisuuden |
Tekniikan Maailma oli uutisoinut toukokuussa autovertailussaan, että testin väistökokeessa oli paljastunut ongelmia VW-konsernin pikkuautojen takaturvavöissä. Ne olivat auenneet kesken ajon ja autoja oli lopulta takaisinkutsuttu turvavöiden korjaukseen. TM uutisoi nyt, että jatkotesti paljasti korjauksen riittämättömäksi.
Valmistajan suunnittelema ja viranomaisten hyväksymä korjaus oli tehty liittämällä turvavöiden lukkokappaleiden vyöt nippusiteillä yhteen. Tekniikan Maailma kirjoittaa, että nippuside hajoaa ensimmäisessä kovassa jarrutuksessa.
TM kokeili korjauksen toimivuutta ajamalla korjatulla Seat Aronalla väistökokeen viiden hengen kuormalla. Reunapaikan turvavyö ei enää auennut.