Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tietoturvayhtiö varoittaa: Netflixin käyttäjätietoja myyty mustassa pörssissä

Kuvituskuva. Netflixin käyttäjätietoja on kaupattu mustassa pörssissä.
Kuvituskuva. Netflixin käyttäjätietoja on kaupattu mustassa pörssissä.Lehtikuva
Julkaistu 25.02.2016 19:30

Outi Karilahti

outi.karilahti@mtv.fi

Tietoturvayhtiö Symantec varoittaa blogissaan Netflixin käyttötilien kaappauksista.

Kaappaajat varastavat Netflix-käyttäjien kirjautumistiedot ja myyvät niitä eteenpäin mustassa pörssissä. Varastettujen tilien hinta on tietenkin halvempi kuin Netflixin kuukausimaksut.

Epäonnisen Netflix-käyttäjän työpöydälle ilmestyy tiedostoja esimerkiksi nimillä: Netflix_App.exe, Netflix-exe tai NetflixBrasil.exe. Kun käyttäjä klikkaa tiedoston auki, haittaohjelma Infostealer.Banload latautuu käyttäjän koneelle. Ohjelma varastaa käyttäjän pankkitietoja kaapatulta koneelta. Kyseistä ohjelmaa on tavattu tähän asti eniten Brasiliassa.

Käyttäjätietojen kalastelu tapahtuu siten, että käyttäjä ohjataan väärälle Netflix-sivulle, johon kirjautuessaan tilitiedot päätyvätkin kaappaajille. Tammikuun lopulla Symantec havaitsi tanskalaisen käyttäjän tietojen varastettaneen siten, että käyttäjän sähköpostiin oli ilmestynyt pyyntö päivittää Netflix-tili.

Kun käyttäjän tietoja on kerätty joko kalasteluviestein tai haittaohjelmien kautta, päätyvät käyttätilit myyntiin mustaan pörssiin. Yleensä mustassa pörssissä myytävät Netflix-tilit ovat nykyisten käyttäjien tilejä. Ostajaa pyydetään näissä mainoksissa olemaan muuttamatta tilin tietoja, kuten esimerkiksi salasanaa. Oikea, laillinen käyttäjä huomaisi tilin kaapatuksi vaihtuneesta salasanasta.

Symantec tiedottaakin, että käyttäjien ei kannata koskaan tarttua tarjouksiin, joissa Netflix-palvelua tarjotaan tarjoushintaan tai ilmaiseksi. Mitä todennäköisimmin nämä tarjoukset sisältävät haittaohjelmien latautumisen koneelle tai tietojen varastamisen.

Lähde: Symantec

Lisää aiheesta:

Kyberturvallisuuskeskukselta kriittinen varoitus: Tällaiset tietojenkalasteluviestit leviävät nyt nopeasti SuomessaHaittaohjelma voi latautua tietokoneelle, vaikka et klikkaisi mitään – hiiren vieminen linkin päälle riittääNetflix luvataan ilmaiseksi, mutta tuleekin kalliiksi – käyttäjien tietoja kalastellaan ovelalla huijauksellaNäin toimii Facebookissa aggressiivisesti leviävä kuvavirus – uhrien määrä kasvaa koko ajanMac-käyttäjille varoitus: Ensimmäinen kiristyshaittaohjelma löydettyF-Secure: Tällaista harmia pahimmat Android-haittaohjelmat aiheuttavat
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen19:22
    Sosiaalinen media

    Suurin osa nuorista pitää kännykkäkieltoa perusteltuna

  • Eilen18:59
    Nettiporno

    Pornhub paljastaa suomalaisten katsotuimman pornokategorian

  • Eilen14:40
    Thaimaa

    Droonisotaa Aasiassa: Näin Thaimaa iski Kambodzhaan

  • Eilen06:13
    Huijaukset

    Palkittu suomalaiskeksintö huijaa puhelinhuijareita – tästä on kyse

  • ti20:23
    Yhdysvallat

    Droonipukki toi lahjaherkut vankilan pihaan – sitten käry kävi