Tiesitkö? Tästä syystä keittiössäsi ei ole palovaroitinta!
Liesi on tilastojen perusteella kotien ylivoimaisesti merkittävin paloturvallisuusuhka ja se nousee ykköseksi myös tuoreessa kyselyssä. Silti valtaosalla ei ole keittiössä minkäänlaisia paloturvallisuuslaitteita.
Liesi on kodin selvästi suurin turvallisuusriski. Perinteistä palovaroitinta ei voi sijoittaa keittiöön sillä ne hälyttävät jatkuvasti turhaan ruuanlaiton yhteydessä. Palovaroitin myös varoittaa vasta, kun tulipalo on jo syttynyt ja vaarallisia palokaasuja on alkanut muodostua.
Joka toisen suomalaisen lähipiirissä on kyselyn mukaan kokemuksia läheltä piti -tilanteista lieden käytössä. Kyselyn toteuttaneen TNS Gallupin tutkimusjohtajan Sakari Nurmelan mielestä kyselyn tuloksissa on yksi mielenkiintoinen ristiriita:
– Ihmiset näkevät selvästi, että liesi on kodin suurin turvallisuusriski ja heillä on myös omakohtaista kokemusta läheltä piti -tilanteista lieden kanssa. Silti he sanovat, että oma keittiö on nykyisellään riittävän paloturvallinen, vaikka liettä ei ole turvattu mitenkään.
Liesiturvalaitteet yleistymässä
Liesihälytin havaitsee lieden poikkeavan toiminnan ja ennen palon syttymistä. Esimerkiksi lieden levyn unohtuminen päälle aiheuttaa hälytyksen, vaikkei mitään alkaisikaan palaa. Liesivahtijärjestelmä katkaisee tällaisessa tilanteessa lisäksi liedestä virran.
Tärkein puute on kyselyn perusteella ihmisten tietoisuudessa.
– Liesiturvalaitteet ovat nopeasti yleistymässä Euroopan eri maissa, mutta Suomessa tullaan jälkijunassa. Liesiturvalaitteilla on mahdollista parantaa kodin paloturvallisuutta merkittävästi. Tästä mahdollisuudesta olisi kerrottava ihmisille aktiivisesti, sanoo liesiturvalaitteita valmistavan Innohomen toimitusjohtaja Pertti Haavisto.
Liesivahdit ovat Norjassa laissa vaadittuja joka kodin turvalaitteita. Iso-Britannian Walesissa palolaitokset asentavat älykkäitä liesivahteja ihmisten koteihin, sillä tulipaloilta suojautumisessa tärkeintä on niiden ennaltaehkäisy.
Mitä ”älykkäämpiä” liesiturvalaitteet ovat, sitä paremmin ja nopeammin ne tunnistavat normaalista poikkeavat tilanteet. Ne myös oppivat käyttäjän ruuanlaittotyylin, jolloin tavallinen ruuanlaitto ei häiriinny turhien hälytysten takia.
Liesihälyttimet maksavat vain joitakin kymmeniä euroja, liesivahdit muutaman sadan euron verran.
Lähde: ePressi
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
07:47
Topi Raitanen teki merkittävän muutoksen ja ottaa nyt "koneestaan" kaiken irti – kova arvio Pariisin kisasta
-
07:21
Rahapulaisen opiskelijan älynväläyksestä kasvoi kansainvälinen bisnes – näin käy käytettyjen muumimukien kauppa!
-
07:00
Tuomas Iisalon unelmakauden huipennus kolmen voiton päässä – satumainen nousu Euroopan huipulle: ”Ei tätä kukaan tällä tavalla suunnitellut”
-
06:49
Washington Post: Ukrainan vastahyökkäys on alkanut – MTV seuraa sotaa
-
06:47
Helsinki Biennaali kokoaa huipputaidetta jo toistamiseen – tätä näyttelyssä on luvassa!
-
06:42
Video: Ukraina on menettänyt ensimmäisen Leopard 2 -panssarivaunun
-
06:31
Dramaattinen nousu! Florida avasi voittotilinsä NHL-finaaleissa
-
06:30
MTV:n testi paljasti autokoulun teoriakokeen kompastuskivet: Näihin kysymyksiin tuli enemmän vääriä kuin oikeita vastauksia
-
06:30
Itäistä Suomea uhkaa liikennemotti: Siltatyö voi sotkea junaliikenteen, kaaoksen kruunaavat Saimaan kanavan sulku ja vaakalaudalla olevat lennot
-
06:15
Maria Ohisalo MTV:n erikoishaastattelussa: Politiikka painottumassa enemmän henkilöihin kuin asioihin – "Keskitytään henkilökohtaisiin asioihin, jotka eivät kuulu laajemmalle yleisölle"
-
06:02
Veitsimies uhkasi hoitavansa todistajan peräkonttiin, jos tämä ei puhu käräjillä toivotulla tavalla: "Tuut näkemään mitä vasikoille käy"
-
06:02
Kari Jalosta prässätään rajusti Tshekissä – kiekkopäättäjät kuulivat suomalaista, sitten iskettiin lisävaatimus
-
05:44
Vapaaehtoisten meripelastajien kausi alkanut vilkkaammin kuin viime vuonna
-
05:44
Näin suomalaiset huijaavat vakuutusyhtiöitä, yleisintä "plussaaminen" – "Perämoottorin lisäksi hävinnyt koko autotalli"
-
05:42
USA:n ulkoministeri Blinken suunnittelee matkaa Kiinaan
-
05:38
Salaisia asiakirjoja kartanossaan säilönyt Trump kertoo saaneensa asiasta syytteen: "En ikinä olisi uskonut"
-
05:31
Syyttäjä: Kuljetusyhtiöltä huijattiin satojatuhansia perusteettomilla laskuilla
-
05:20
EU:ssa historiallinen sopu maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikasta: Lue, mikä muuttuu
-
23:32
EU-maat pääsivät historialliseen sopuun maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikasta vuosien väännön päätteeksi
-
23:18
IAEA: Zaporizhzhjan ydinvoimala saa yhä jäähdytysvettä Kahovkan padon tekoaltaasta – MTV seurasi sotaa
-
Lataa lisää