Tiesitkö: Näitä lahjoja ylioppilas ja valmistunut oikeasti tarvitsee!
Ensimmäiseen kotiinsa muuttavalle on turha ostaa vaikkapa valkolakilla koristettua kakkulapiota tai muita turhakkeita – tällä lahjalistalla et voi osua väärään!
Ylioppilas tai ammattiinsa valmistunut saa juhlapäivänsä aikana jos jonkinmoisia lahjoja, mutta osa niistä jää täysin käyttämättä. Syy on selvä – hän ei tiedä, mitä tekisi usealla toisiinsa sopimattomalla kuohuviinilasilla tai kahvikupilla.
Opintonsa päättänyt on muuttamassa ensimmäistä kertaa omaan kotiin, mikä tulee kalliiksi – kaikki on hankittava uutena siivousvälineistä kuiva-aineisiin ja kattiloista kahvinkeittimiin. Tämä kannattaa pitää mielessä lahjaostoksilla.
Parhaan lahjalistan saat, kun kysyt sankarin toiveita
On sanomattakin selvää, että lahjaa ostettaessa kannattaa tiedustella sankarin toiveita joko häneltä itseltään tai perheenjäseniltä. Näin saat selville, mitä hän oikeasti tarvitsee, etkä tule hankkineeksi turhuuksia.
Kahvinkeitin ja muut kodinkoneet
Esimerkiksi kahvinkeitin, leivänpaahdin, espressokone ja digiboksi ovat lähes kaikkien lapsuudenkodistaan pois muuttavien hankintalistalla.
Laadukkaat kattilat ja paistinpannut
Myös kattiloita ja paistinpannuja tarvitsee jokainen – vaikka ei edes harrastaisi kokkausta, on nyt hyvä hetki opetella yksinkertaisien arkiruokien ohjeet. Myös kokkikirja, josta löytyy runsaasti hyviä ja edullisia perusohjeita on opiskelijalle tarpeen.
Astiasarjat
Älä osta vain muutamaa Arabian lautasta tai Pentikin lasia. Jos et tiedä, mikä astiasarja lahjan saajaa miellyttää hanki muutaman kalliimman hankinnan sijaan kokonainen astiasarja, mutta edullisempana vaihtoehtona, tai sopikaa useamman vieraan kanssa hankkivanne samaa.
Hyvä idea on myös hankkia lahjakortti kodin tarvikkeita myyvään liikkeeseen.
Lakanat ja muut petivaatteet
Petivaatteita tarvitsevat kaikki useammat, mutta niiden hankkiminen ei ole kovin edullista. Esimerkiksi tyynyliinat tai kokonainen lakanasetti tulevat taatusti tarpeeseen.
Jos et tiedä mitä hankkia, anna rahaa tai lahjakortti valitsemaasi liikkeeseen
Jos sinulla ei ole aavistustakaan mitä ostaisit, älä osta mitään – anna sen sijaan lahjakortti valitsemaasi liikkeeseen tai käteistä rahaa. Näin päivänsankari saa itse hankkia, mitä haluaa.
Lue myös:
(MTV3)
Uusimmat
-
14:46
Kommentti: Ilo ja suru olivat Vesa-Matti Loirin kahdet kasvot – koko kansan Vesku ei ole poissa, vaan muualla
-
14:12
Samuli Edelmannin liikuttava yhteiskuva edesmenneen Vesa-Matti Loirin kanssa koskettaa: "Mestari on poissa"
-
14:11
Henkilöauto ajautui vastaantulevan liikenteen puolelle ja törmäsi kuorma-autoon – kuljettaja kuoli
-
13:58
Jari Huttusen näyttöpaikka lässähti täysin – suomalaiskuskilta karu arvio Suomen MM-rallin jälkeen
-
13:54
Kulosaaren lapsisieppaajalle viisi vuotta vankeutta
-
13:52
Poliisi aloitti esiselvityksen Helsingin palkkakaaoksesta
-
13:45
Saarikko antanut asiantuntijoille tehtävän etsiä keinoja, joilla varautua sähkön hinnan nousuun – toimien oltava nopeasti toteutettavissa
-
13:44
Tutkimus: Näin viheralueen lähellä asuminen vaikuttaa lapsen keuhkoihin
-
13:37
Näin suomalainen viihdemaailma suree Vesa-Matti Loiria: "Kiitos naurusta, taiteesta ja musiikista"
-
13:22
Hannele Lauri on järkyttynyt ystävänsä poismenosta: "Vaikka huilu on vaiennut, niin Vesku ei katoa"
-
13:21
Hyisevä talvi tulossa – Fingridin toimitusjohtaja: Mikäli kansalaiset eivät vapaaehtoisesti vähennä sähkön käyttöä, pakkokatkot on otettava käyttöön
-
13:14
Tämä Vesa-Matti Loirin suoritus huvittaa vuosikymmenienkin jälkeen – Uunon kohdannut tennislegenda: "Siitä kohtauksesta tulee aina kommenttia"
-
13:07
Poliisi ampui veitsimiehen Pariisin lentokentällä
-
12:52
Keskustelu rakkaudesta ja tunteikas tribuutti – katso Vesa-Matti Loirin viimeisimmät tv-esiintymiset
-
12:47
Vesa-Matti Loiri koki elämänsä aikana traagisia menetyksiä – näyttelijälegenda hautasi kaksi poikaansa sekä vaimonsa
-
12:42
Seineen uinut maitovalas on lopetettu hengitysvaikeuksien vuoksi
-
12:42
Superpesis-huutelusta paljastui mullistava uusi tieto – "Kiistatonta"
-
12:36
Presidentti Niinistöltä koskettava viesti Loirin muistolle: "Hyvää matkaa tuntemattomahan tupaan rakas ystävä"
-
12:31
Trump vastasi FBI:n ratsiaan tunteikkaalla videolla – kampanjavideomaisella kannanotolla pohditaan Yhdysvaltain nykytilaa
-
12:18
Vesa-Matti Loiri on kuollut 77-vuotiaana
-
Lataa lisää