Tiedätkö, miten Nike-tuotemerkin nimi oikeasti lausutaan? Kirje vuodelta 2014 paljastaa totuuden

Nike-tuotemerkin nimeä ei lausutakaan siten kuin luulit.
Tee se itse! Video neuvoo, miten rakennetaan Tanhupallo-Lego-ukko.
Jos ostat Niken lenkkarit, miten sanot niiden nimen? Jos vastaat "naik", olet väärässä!
Jo vuonna 2014 julkaistussa kuvassa ohjeistetaan Nike-tuotemerkin oikeaoppiseen lausumiseen. Ohje tulee iästään huolimatta edelleen monelle yllätyksenä.
Jos kuva ei näy, katso se täällä.
Ei "naik", vaan "naikii"
Vuonna 2014 Nikellä hallituksen puheenjohtajana työskennellyt Phillip Knight vahvisti, että Niken nimi lausutaan ”nikey”. Ei siis "naik", vaan "naikii".
Knight ympyröi oikean lausumistavan kirjeestä, jossa aiheeseen tivattiin selitystä. Kirjeen lähettäjät Ben Martin ja Kendal Peters riitelivät aiheesta ja päättivät Knightin avulla hankkia lopullisen vastauksen lyömäänsä vetoon.
– Panimme kirjeen mukaan osoitteen sisältävän, postimerkillisen kuoren, jotta hän voisi vain ympyröidä vastauksen ja lähettää kirjeen takaisin valaisemaan meitä kaikkia. Emme oikeasti ajatelleet, että hän tekisi niin. Mutta, kaikki kunnia hänelle, muutaman viikon kuluttua kirje palasi, miehet kertoivat haastattelussa.
Myös muut tuotemerkit voivat yllättää lausumistavallaan. Osaisitko sanoa nämä oikein?
- Elektroniikkamerkki Huawei - ei "hua-wei", vaan "wah-wei"
- Automerkki Porsche - ei "porsse", vaan "poo-shö".
- Tarkista täältä, miten muut tunnetut automerkit kuuluisi oikeasti lausua!
- Kosmetiikkamerkki Givenchy - nimi lausutaan j:llä, ei g:llä
- Muotimerkki Adidas - paino on alkutavulla: A-didas, ei siis esimerkiksi "adiidas".
- Viskimerkki Laphroiag – lausutaan kuten englannin kielen tavut "la-froyg", eli ”la-froi”
- Muotimerkki Bvlgari - v-kirjain lausutaan kuin u, kuten voisi arvata!
- Entä mitä outoa on Starbucksin logossa? Lue listaus asioista, joita et ole suosituista logoista huomannut!
Uusimmat
-
09:26
Suomen "sulku" ei ole mitään verrattuna Euroopan lockdowneihin – ranskalaiset pelkäävät 55 kauhun päivän toteutumista uudelleen
-
09:23
Hasbro nimesi ikonisen Toy Story -hahmon uudelleen – "pelkkä Perunapää" johti someraivoon, vaikka kyseessä oli väärinkäsitys
-
09:21
Iltalehti: Bitcoin-miljonäärinä esiintynyt Toni paljastui huijariksi, miljoonien sijaan velkomustuomioita
-
09:13
Kuva: Mercedes paljasti yksityiskohdan uudesta autostaan – värityksessä ripaus aiempaa hohtoa
-
Hae mukaan Suomen kaunein koti -sarjan uusille kausille: haemme mukaan sekä kauniita koteja että kesämökkejä! Mainos
-
08:53
Rosanna Kulju osti itselleen kodin – asunto sijaitsee Helsingin kantakaupungissa
-
08:33
72-vuotias suomalaisnainen joutui Microsoft-huijauksen uhriksi – näin yleinen huijaus toimii
-
08:31
"Trumpin puheessa oli yksi erityisen vastenmielinen piirre" – Maailmanselittäjät purki ex-presidentin puheen osiin
-
08:06
Formulakuskin auto lähti täysin lapasesta – ”Hän nousi ilmaan kuin lentokone”
-
08:06
Yöllinen tulipalo Sievissä: Omakotitalon asukkaat heräsivät palovaroittimen hälytykseen ja havaitsivat liekit
-
07:52
Suomen MM-hopeahiihdossa hieno taustatarina – "Suksen päällä näytti lukevan Perttu"
-
07:42
Missikaunotar Sara Siepin hehkeä lomakuva kerää kehuja: "Kaunis"
-
07:20
Aseistettu kukko tappoi omistajansa Intiassa: Sivalsi miestä nivusiin
-
07:19
NHL:n yön suomalaiset: Kevin Lankinen taas muurina NHL-uransa kovimmassa tulituksessa
-
07:03
Miksi toisia sattuu hammaslääkärissä enemmän? Syy piilee näissä asioissa
-
07:01
Vieressä oli sensaatio tekeillä – yksi huudahdus herätti Krista Pärmäkosken huomion
-
06:47
Pettääkö Kiina ilmastolupauksensa? Sanat ja teot ristiriidassa – naapurissa näytetään parempaa mallia: "Avaa tietä muutokselle"
-
06:27
Täyssähköautojen määrä Suomessa kaksinkertaistui vain vuodessa
-
06:27
Kommentti: Mäen ja Hakolan MM-menestys poikkeuksellinen jackpot – hopeahuumaan olisi ollut osuvampikin Suomi-rapin hitti
-
06:22
Valko-Venäjän oppositiojohtaja Tsihanouskaja saapuu vierailulle Suomeen
-
Lataa lisää