Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL:n suositus toi 1,4 miljoonaa ihmistä neljännen koronarokotteen saajalistalle – milloin rokotetta ei tarvitse ottaa?

2:10MTV Uutisten kysely: Pitäisikö rajoituksia ottaa käyttöön, jos koronatilanne pahenee?MTV Uutisten kysely: Pitäisikö rajoituksia ottaa käyttöön, jos koronatilanne pahenee?
Julkaistu 28.07.2022 13:49

MTV UUTISET – STT

Koronarokoteannoksia annettiin viime viikolla 14  000 enemmän kuin sitä edeltävällä viikolla, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) asiantuntijalääkäri Mika Muhonen kertoo STT:lle.

–  Viime viikolla annettiin yhteensä 36  000 koronarokotetta. Jonkin verran on varmaan jo viime viikolla annettu neljänsiä annoksia. Mikään muu ei oikein selitä tätä nousua, Muhonen sanoo.

THL antoi viime viikon maanantaina suosituksen, että kunnat alkaisivat tarjota neljänsiä rokoteannoksia kaikille yli 60-vuotiaille ja yli 18-vuotiaille riskiryhmiin kuuluville jo tässä kuussa tai viimeistään elokuun alusta alkaen. Alun perin suositus oli, että neljänsiä rokotuksia laajennettaisiin asteittain eri ryhmille 15. elokuuta alkaen.

Muhonen sanoo, etteivät kunnat välttämättä ehtineet varautua neljänsien rokoteannosten jakamiseen kovin hyvin.

–  Eniten rokottautumisia tulee varmaan elokuun alku- ja keskivaiheilla, kun siihen kunnat olivat alun perin varautuneet.

THL:n tuorein suositus toi noin 1,4 miljoonaa ihmistä neljännen koronarokotuksen saajalistalle.

Helsingissä ajanvaraus neljänsiä koronarokotuksia varten aukesi 18–69-vuotiaille riskiryhmiin kuuluville tänään.

–  Toivomme, että mahdollisimman moni helsinkiläinen välttyisi koronan vakavilta tautimuodoilta, siksi tarjoamme nyt neljättä rokotetta kaikille riskiryhmiin kuuluville täysi-ikäisille. Kesälomien vuoksi rokotuksissa edetään ryhmä kerrallaan ja rokotuksia annetaan ajanvarauksella. Pyrimme rokottamaan niin ripeästi kuin mahdollista, terveysasemien johtajalääkäri Timo Lukkarinen sanoo tiedotteessa.

Ensisijaisesti Pfizeria ja Modernaa

Rokotustahtiin vaikuttaa myös se, että osa ihmisistä on sairastanut taudin kolmannen annoksen saamisen jälkeen, THL:n Muhonen sanoo. Tässä tapauksessa neljättä rokotetta ei ole tarpeen ottaa.

Tietoa tämän ryhmän koosta ei Muhosen mukaan kuitenkaan ole.

Tartunnan ei Muhosen mukaan pidä olla laboratoriovarmennettu, vaan myös kotitestillä saatu positiivinen tulos riittää.

–  Sekin riittää, jos perheessä joku on saanut positiivisen testituloksen ja itsellä on ollut samoja oireita. Silloin tauti on hyvin todennäköisesti ollut itselläkin.

Muhonen kuitenkin sanoo, että jos on asiasta epävarma, voi olla yhteydessä omaan terveysasemaan ja kysyä, onko tartuntatapaus riittävän todennäköinen, ettei neljättä rokotetta tarvitse ottaa.

Neljänsinä tehosterokotteina annetaan Muhosen mukaan ensisijaisesti Pfizerin Comirnaty- ja Modernan Spikevax-rokotteita.

–  Nämä ovat mrna-rokotteita, joita on annettu alusta asti ja ne ovat olleet markkinoilla pisimpään, Muhonen sanoo.

Jos Pfizeria tai Modernaa ei voida ottaa, kolmantena vaihtoehtona on Novavaxin Nuvaxovid-rokote.

Lue myös: Onko korona on nyt pysyvästi keskuudessamme? THL:n Salminen: "Sen kanssa joudutaan elämään ainakin allekirjoittaneen loppuiän"

Lisää aiheesta:

THL: Koronaepidemia voi kiihtyä loppukesästä – suositus antaa neljänsiä rokotuksia nykyistä nuoremmille jo heinäkuussaTHL suosittelee kolmansia koronarokoteannoksia kaikille 60 vuotta täyttäneilleKolmas annos nostaa koronarokotteen tehoa merkittävästi – miksi sitä ei jaeta kaikille suomalaisille? Rokotetahdin hidastuminen sai THL:n siirtämään taas maalia: Rokotekattavuus saavutetaan lokakuun loppuun mennessäTHL ja STM koronatilanteesta: "Epidemia on nyt rokottamattomien epidemia" – lue tärkeimmät tiedot tästäUusien rokotettavien määrä uhkaa hiipua kesällä – nämä syyt vaikuttavat nyt Suomen rokotetahtiin
KoronavirusRokotteetKoronarokotusTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta