Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on antanut tuoreen koronarokotteita koskevan linjauksen. Se koskee mRNA- ja adenovirusvektorirokotteiden kohdentamista eri ikäryhmille, annosväliä ensimmäisen ja toisen rokotuskerran välillä sekä rokotuspaikkakunnan valintaa.
THL:n uuden linjauksen mukaan vastedes myös 65 vuotta täyttäneet voivat saada toisella rokotuskerralla mRNA-rokotetta, vaikka rokotussarja olisi aloitettu Astra Zenecan adenovirusvektorirokotteella.
– Suosituksemme on edelleen, että 65 vuotta täyttäneet jatkavat rokotussarjaansa aiemmin saamallaan koronarokotteella, jos valmisteen käytölle ei ole ilmennyt lääketieteellistä estettä, THL:n asiantuntijalääkäri Emma Kajander sanoo tiedotteessa.
– Jos Astra Zenecan rokotetta saanut kuitenkin kieltäytyy ottamasta toista Astra Zenecan rokoteannosta, hän voi halutessaan saada mRNA-rokotteen nyt, kun riskiryhmiin kuuluvat on pääosin rokotettu ja mRNA-rokotteita on paremmin saatavilla.
Kajander tähdentää, että toisen rokoteannoksen ottaminen on hyvin tärkeää, jotta rokotteen antama suoja olisi mahdollisimman vahva ja pitkäkestoinen.
Lue myös: EU rikkoi 200 miljoonan koronarokotuksen rajan, heinäkuun lopun 70 prosentin kattavuustavoite näyttää realistiselta
THL: Eri rokotevalmisteiden antaminen samalle ihmiselle on turvallista
Kaikilla suomalaisilla on THL:n mukaan tällä hetkellä mahdollisuus aloittaa rokotussarjansa mRNA-rokotteella eli Modernan tai Biontech-Pfizerin rokotteella.
Alle 65-vuotiaille annetaan myös jatkossa vain mRNA-rokotteita. MRNA-rokotetta annetaan myös siinä tapauksessa, että alle 65-vuotiaan rokotussarja on aiemmin ehditty aloittaa Astra Zenecan rokotteella.
– Odotamme kesäkuun alkupuolella tutkimustuloksia eri rokotevalmisteiden antamisesta samalle rokotettavalle. Tiedämme, että eri koronarokotteiden peräkkäinen käyttö voi aiheuttaa rokotettavalle jonkin verran enemmän muutamassa päivässä ohi meneviä haittoja, kuten kuumetta, lihassärkyä ja väsymystä, THL:n ylilääkäri kertoo.
