Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ei kannata nykymuotoista koronapassia, eikä koronapassin muuttamista rokotepassiksi. Myös julkisoikeuden dosentti Pauli Rautiainen toteaa, etteivät perusteet koronapassin tai valtioneuvostossa valmisteilla olevan rokotepassin käyttöönottoon ole riittäviä.
Rokotteiden teho omikronvariantin aiheuttamaa tartuntaa vastaan on heikompi kuin deltavariantin kohdalla.
Siksi myös THL on muuttanut kantansa kielteiseksi sekä nykymuotoista koronapassia että rokotepassia kohtaa, kertoo THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek.
– Tämä on se näkökanta, joka on meidän pääjohtamamme allekirjoittama. Nyt käytössä olevien rokotteiden suojateho infektioiden ja tartuntaketjujen estämistä vastaan on hyvin lyhytaikainen, noin muutamia kuukausia, Nohynek sanoo.
– Siinä mielessä voi tulla jopa virheellinen turvallisuudentunne ihmiselle, joka ajattelee, ettei voi itse saada infektiota ja ei välitä infektiota eteenpäin. Rokotesuoja ei siihen välttämättä riitä.
Nohynek huomauttaa, että esimerkiksi tänään voimaan astunut sote-henkilöstön rokotevelvoite laadittiin deltan aikana.
Nyt omikronaallon aikaan tarvitaan muita suojatoimia.
Oikeusoppinut: Riittäviä perusteita ei ole
Myös julkisoikeuden dosentti Pauli Rautiainen toteaa MTV Uutisille, että koska taudin tartuttamisessa ei ole enää samanlaista eroa rokotettujen ja rokottamattomien välillä, koronapassille tai valtioneuvostossa valmisteilla olevalle rokotepassille ei ole esitettävissä perusteita, jotka tekisivät siitä oikeudellisesti hyväksyttävän.

