Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

The New York Times arvostelee Ruotsin koronatoimia: "He eivät saavuttaneet kirjaimellisesti mitään"

All Over Press
Julkaistu 09.07.2020 06:57

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

The New York Times -sanomalehti on ottanut kantaa Ruotsin koronatoimiin. Myös presidentti Donald Trump on kommentoinut maan tilannetta.

Kun koronavirus alkoi toden teolla levitä Euroopassa keväällä 2020, Ruotsin reaktio tilanteeseen ei ollut vain Euroopan vaan myös maailman mittakaavassa poikkeuksellinen. Maan hallitus ei asettanut kansalaisille juuri lainkaan arkielämän rajoitteita, toisin kuin tehtiin esimerkiksi kaikissa muissa Pohjoismaissa.

– Näin siinä kävi: ihmisiä on kuollut tuhansia enemmän kuin sulkutiloja määränneissä naapurimaissa, mutta Ruotsin talous on menestynyt aavistuksen paremmin, yhdysvaltalainen The New York Times -sanomalehti kirjoittaa.

Jutun otsikko kuuluu ”Ruotsista on tullut varoittava esimerkki maailmalle”.

– He eivät saavuttaneet kirjaimellisesti mitään, kommentoi lehdelle kansainvälisen talouden tutkija Jacob F. Kirkegaard.

– Se on itseaiheutettu haava, eikä heillä ole mitään taloudellisia hyötyjä.

Kuolonuhreja suhteellisesti enemmän kuin USA:ssa

Lehti vertaa Ruotsin koronauhrilukua Yhdysvaltain vastaavaan. Väkilukuun suhteutettuna Ruotsissa on kuollut 40 prosenttia enemmän ihmisiä viruksen aiheuttamaan tautiin kuin Yhdysvalloissa, jossa kuolonuhreja on ollut tähän mennessä 129 000.

Vastaavasti Suomeen verrattuna Ruotsissa on kuolonuhreja seitsemän kertaa enemmän. Ruotsissa on WHO:n mukaan menehtynyt tautiin 5 420 ihmistä.

Talousnäkymät eivät ole Ruotsissa sen paremmat kuin muuallakaan. Ruotsin keskuspankki odottaa maan talouden supistuvan tänä vuonna 4,5 prosenttia. Työttömyys nousi toukokuussa 9 prosenttiin.

Vertailun vuoksi Tanskassa maan keskuspankki ennakoi tälle vuodelle 4,1 prosentin talousnotkahdusta. Työttömyysprosentti toukokuussa oli 5,6. Tanskassa on väkilukuun suhteutettuna kuollut koronaviruksen aiheuttamaan tautiin vain kuudennes siitä mitä Ruotsissa.

Suomen valtiovarainministeriön kesäkuun taloudellinen katsaus ennustaa Suomen bkt:n vähenevän tänä vuonna 6,0 prosenttia. Vuoden 2020 työttömyysasteeksi arvioitiin 8,5 prosenttia.

Lisää aiheesta:

NYT: Venäjällä dramaattisesti enemmän koronaan kuolleita kuin raportoitu – "On vaikea löytää kehittynyttä maata, jossa tilanne olisi huonompi"Saksassa, Venäjällä ja Yhdysvalloissa ennätysmäärät koronatartuntoja – Merkeliltä synkkä varoitus: "Edessä neljä vaikeaa kuukautta"Taloustieteen Nobel-palkittu: Yhdysvallat ui jo syvällä, mutta koronaennätysten paukkuessa tulevaisuus on yhä synkempi – "Tämä nähdään poliittisen johdon epäonnistumisena"Syntyvyys oli juuri lähtenyt nousuun Suomessa, kun korona iski – näin pandemia on vaikuttanut lapsihaaveisiin maailmalla: "Tämä voi olla yhtä iso mullistus kuin toinen maailmansota"Taloustieteilijä pitää valtion lisävelkaa ainoana mahdollisuutena koronakriisissä: "Konkurssien ja työttömyyden estäminen on nyt ensisijaista"
RuotsiKoronavirusWHOUlkomaat
Pääministeri Löfvenin synkkä ennuste: Ruotsin koronakuolleet tullaan laskemaan tuhansissa

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi
  • Eilen19:18
    Måns Zelmerlöw

    Ruotsalaismediat: Måns Zelmerlöw potkittu hittiohjelmasta

  • Eilen05:37
    Taide

    Mystinen joukko on luonut "hiirien liikkeitä" Malmön kaduille vuosia – katso yksityiskohtaiset teokset

  • Eilen05:03
    Maanpuolustus

    Ruotsi nostaa puolustusmenoja miljardeilla – Suomi kitkuttelee puolella rahalla

  • ma16:09
    Vankila

    Ruotsin vankikarkurit saatu kiinni – jengipomo otti hatkat vankilasta

  • ma14:42
    Puola

    Ruotsin pääministeri: Venäjä loukkasi drooneillaan tahallaan Puolan ilmatilaa – Ruotsi vahvistaa puolustusbudjettiaan tuntuvasti