Ruotsissa poliisi etsi kahta vankilasta karannutta miestä
Miehet lähtivät pakomatkalle sunnuntaina aamulla Länsi-Götanmaan Boråsissa sijaitsevan vankilan alueella olevasta pidätyskeskuksesta.
Ruotsin poliisi tiedotti maanantaina Aftonbladetin mukaan, että karkurit otettiin kiinni Bollebygdista yleisövihjeen perusteella.
Miehistä nuorempi on noin 25-vuotias ja hänet on tuomittu muun muassa avunannosta vakaviin väkivaltarikoksiin.
Ruotsin TV4:n mukaan pako käynnistyi, kun eräs vanki oli teeskennellyt epilepsiakohtausta vankien ulkoilupihalla. Henkilökunnan rientäessä apuun, kaksikko oli paennut laitoksesta rakennustelinettä apuna käyttäen.
Aftonbladet kertoo, että nuorempi karanneista miehistä on jengipomo David Berntsen Lundin, joka oli istumassa yli 17 vuoden tuomiota useista väkivaltarikoksista tai yhteyksistä väkivaltarikoksiin. Jengipomon kerrotaan muun muassa teettäneen alaikäisillä rikoksia.
Toinen mies on noin 30-vuotias ja hänet on tuomittu tuhopoltosta monen vuoden vankeuteen.


