Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tesla esitteli uuden sähkörekan – eikä siinä kaikki: Elon Musk paljasti myös toisen uuden mallin

Teslan perustaja ja toimitusjohtaja Elon Musk esitteli uuden Tesla Semi -rekan Los Angelesissa.
Teslan perustaja ja toimitusjohtaja Elon Musk esitteli uuden Tesla Semi -rekan Los Angelesissa.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 17.11.2017 08:45

STT - REUTERS - MTV LIFESTYLE

Tesla paljasti Kaliforniassa eilen illalla paikallista aikaa uuden ensimmäisen sähkörekkansa prototyypin.

Toimitusjohtaja Elon Musk esitteli yleisön yllätykseksi Tesla Semi -rekan lisäksi myös uuden urheiluautomallin Roadsterin. Roadster on päivitetty versio Teslan ensimmäisestä automallista.

Muskin mukaan neljäpaikkainen Roadster kulkee yhdellä latauksella jopa tuhat kilometriä, joka on uusi ennätys sähköiselle kulkuneuvolle. Auto kiihtyy nollasta sadan kilometrin tuntivauhtiin 1,9 sekunnissa.

Tesla Roadsterista tulee Muskin mukaan maailman nopein sarjatuotantoauto.

Musk kertoi, että sähkörekka voi kulkea täydellä latauksella jopa 800 kilometriä, puolen tunnin latauksen pitäisi riittää yli 640 kilometrin matkalle. Sähkörekan valmistus on tarkoitus aloittaa vuoden 2019 lopulla.

Kolmen rekan letkalla sähkörekka kilpailee Muskin mukaan jo raideliikenteen kanssa.

Uudessa rekassa on Teslan mukaan neljä moottoria, yksi kutakin takapyörää kohden. Tilavassa ohjaamossa kuljettajaa reunustaa kaksi kosketusnäyttöä.

Tesla on viime aikoina kohdannut vastoinkäymisiä, koska yhtiön suurhanke, muita malleja edullisempi sähköauto Model 3 on viivästynyt. Tuotantoa ei ole saatu nostettua tavoiteltuun tahtiin ja yhtiö on edelläkävijän maineestaan huolimatta edelleen raskaasti tappiollinen. 

41796328
AFP / Lehtikuva


Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä.


Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä.

Tesla julkaisi Instagramissaan kuvan myös uudesta Roadsterista.


Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä.

Juttua päivitetty 17.11. klo 8.50 tiedoilla Teslan viimeaikaisista vastoinkäymisistä ja sähkörekan kuvauksella sekä kuvilla.

***

Katso myös:

14:45Ensimmäiset Tesla Model 3 -sähköautot luovutettiin asiakkaille

Lisää aiheesta:

Moni odotti Teslan uutuutta kieli pitkänä, mutta Elon Musk teki yhden asian selväksi: "Lautasellamme on liikaa asioita tällä hetkellä""Nopeampi kuin yksikään Porsche, turvallisempi kuin mikään Volvo" – Tesla esitteli yli tuhatheppaisen PlaidinElon Musk: Tesla Roadster kiihtyy nollasta sataan noin 1,1 sekunnissa – katso, miltä huima rykäisy näyttäisiTesla on valmistanut jo miljoona autoa – ja peräti 5 prosenttia niistä on NorjassaTeslan tulevaisuus näyttää valoisalta, ilmoitti jälleen voitollisesta tuloksesta – uutta katumaasturia kuolaaville kaksi iloista uutistaElon Musk ilmoitti, että tuleva Tesla Roadster pystyy leijumaan ilmassa: "Minusta tuntuu, ettet edes vitsaile"
Elon MuskTeslaSähköautotAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Elon Musk
  • 28.10.10:10
    Internet

    Muskin yhtiö julkisti haastajan Wikipedialle

  • 14.10.13:51
    SpaceX

    Rakettijärkäle ponnisti taivaalle – tältä näytti Starship-aluksen laukaisu

  • 2.10.08:31
    Raha

    Forbes: Elon Muskista voi tulla maailman ensimmäinen biljonääri

  • 20.9.08:45
    Donald Trump

    Trump aikoo satakertaistaa teknologiajättien suosiman työviisumin hinnan

  • 27.8.10:19
    Avaruus

    Kaikkien aikojen suurin raketti jyrähti taivaalle − katso Starship-laukaisu