Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tesla esitteli autojensa mullistavaa ominaisuutta videolla, jota ex-työntekijät väittävät nyt väärennetyksi

Shutterstock
Julkaistu 10.12.2021 06:27

Ville Järveläinen

Tesla julkaisi vuonna 2016 videon, jolla se esitteli Autopilot 2.0 -järjestelmän toimintaa. Yhtiön ex-työntekijöiden mukaan video ei kuitenkaan kerro koko totuutta.

Teslan entiset työntekijät väittävät The New York Timesin haastattelussa, että sähköautovalmistajan vuonna 2016 julkaisema video antoi virheellisen kuvan auton autonomisista kyvyistä.

Videolla yhtiön Model S -sähköauto ajaa itsenäisesti auton lukuisia kameroita ja sensoreita hyödyntäen – tai niin ainakin annettiin ymmärtää. Auton oman Autopilot-järjestelmän kaverina oli ex-työntekijöiden mukaan sellaista teknologiaa, jota ei tuotantoautoista löydy.

Entiset työntekijät kertoivat lehdelle, että Tesla oli mallintanut auton reitin etukäteen 3D-skannausteknologialla, joten autolla oli käytössään myös digitaalinen kartta sen sijaan, että homma olisi jätetty pelkästään tuotantoautoista löytyvien ratkaisujen varaan. Tämä sai suorituksen näyttämään vakuuttavammalta kuin se todellisuudessa oli.

Lue myös: Vain auton nopea toiminta pelasti onnettomuudelta – ihminen ei olisi ehtinyt tehdä mitään

Työntekijöiden mukaan 3D-skannausteknologialla varustettu autonominen Model S oli myös törmännyt puomiin yhtiön tiluksilla, minkä seurauksena videon kuvaaminen jouduttiin hetkellisesti keskeyttämään ja auto korjaamaan.

Kun toimitusjohtaja Elon Musk sitten väitti lokakuussa 2016, että jokainen uusi Tesla oli siitä eteenpäin varustettu teknologialla, joka mahdollistaa täysin autonomisen ajamisen (FSD, Full Self-Driving), kokivat Teslan insinöörit pomonsa lupailevan mahdottomia.

The New York Times on haastatteli yhteensä 19 työntekijää, jotka eivät ei kuitenkaan halunneet esiintyä omalla nimellään. Tesla puolestaan ei ole kommentoinut entisten työntekijöidensä väitteitä.

Alla vuonna 2016 julkaistu video, johon tapauksessa viitataan.

Lue myös: Amerikkalaisteini reputti inssin sähköauton ominaisuuden vuoksi – "Sanoin, että niin se vain toimii"

Lähteet: MotorTrend, The New York Times, Jalopnik

Lisää aiheesta:

VR-lasit päässään ajanut Tesla-kuski kiinnitti Pete Buttigiegin huomionTeslan insinööri paljasti oikeudessa: Kuuluisalla videolla jätettiin äärimmäisen olennainen asia kertomattaTesla-pomo Elon Musk myönsi viimein: "Emme olettaneet sen olevan niin vaikeaa"Palavan Teslan sammuttamiseen kului neljä tuntia ja yli 100 000 litraa vettä – kaksi tappaneessa törmäyksessä outoja yksityiskohtiaEikö tämä pelleily jo lopu? Tesla-kuski hyppäsi kesken ajon pelkääjän paikalle – kuvasi koko älyvapaan touhunTeslan työntekijät epäilivät autopilotin turvallisuutta jo ennen kuolonkolaria
AutotAutonomiset autotTeslaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • ma21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • ma09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 14.9.07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • 13.9.11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • 12.9.17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa