Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teknologiateollisuuden neuvottelut keskeytyivät – lakko alkamassa keskiviikkona

2:05Jarkko Eloranta MTV:n Uutisextrassa: Voimapolitiikka on palannut työmarkkinoiden neuvottelupöytiinKatso myös : Jarkko Eloranta MTV:n Uutisextrassa: Voimapolitiikka on palannut työmarkkinoiden neuvottelupöytiin
Julkaistu 31.01.2023 12:22

MTV UUTISET – STT

Kemianteollisuuden osalta neuvottelut jatkuvat vielä iltapäivällä.

Teknologiateollisuuden kolmipäiväinen lakko alkaa keskiviikkona. Valtakunnansovittelijan toimisto kertoi Twitterissä, ettei teknologiateollisuuden työriidassa päästy tänäänkään ratkaisuihin.

–  Käytännössä meidän ilmoittamat työtaistelut alkavat ilmoituksen mukaan huomisesta eteenpäin, Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto vahvisti STT:lle.

Aalto tarkentaa, että kemianteollisuuden osalta sovittelu jatkuu vielä tänään iltapäivällä.

–  Sitten tietysti nähdään, mitä siellä tapahtuu, mutta en osaa arvioida sitä sen enempää.

Lue myös: Teknologiateollisuus ja Teollisuusliitto jatkavat vääntöä palkankorotusten tasosta

Aalto painottaa, että tällä vaiheessa vahvistus lakkojen alkamisesta tarkoittaa nimenomaan Teknologiateollisuuden ilmoituksessa olevia yrityksiä.

–  Jos tuolla kemian sovittelussa joku ratkaisu syntyy, niin silloinhan se tietysti muuttaa tilanteen. Teknologiateollisuuden osalta joka tapauksessa lakot alkavat ilmoituksen mukaan.

Teollisuusliitto on aiemmin ilmoittanut, että teknologiateollisuudessa ja kemianteollisuudessa alkaa keskiviikkona kolmipäiväinen lakko, elleivät osapuolet pääse sitä ennen sopuun. Lakkojen toteutumista on pidetty todennäköisenä, sillä Teollisuusliitto hylkäsi viime perjantaina valtakunnansovittelija Anu Sajavaaran sovintoesityksen teknologiateollisuuden työriidassa.

Jos lakko toteutuu sekä teknologia- että kemianteollisuudessa, on sen piirissä 50 toimipaikkaa, muun muassa ABB-yhtymän toimipaikkoja, lääkeyhtiö Orionin tehtaita sekä Outokummun terästehdas Torniossa. Lakkovaroituksen kohteena olevissa työpaikoissa työskentelee noin 7  200 ihmistä.

Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden työnantajien välistä sovittelua jatketaan valtakunnansovittelijan mukaan perjantaina.

Lue myös: AKT valmis painostustoimiin, jos teknologiateollisuuden aiheuttama jumi palkkaneuvotteluille ei muutoin aukea

Lisää aiheesta:

Teknologiateollisuuden lakot toteutuvatLakko alkaa: Teollisuusliiton sovittelussa ei ratkaisuaTeknologiateollisuuden neuvotteluissa sopuTeknologiateollisuuden työriidassa ei läpimurtoa – sovittelu jatkuu ylihuomennaTeknologiateollisuus ja Ammattiliitto Pro jatkavat neuvotteluitaan – aiempi sovintoesitys hylättiinTeollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden neuvotteluissa ei päästy yksimielisyyteen – kädenvääntö jatkuu huomenna
AmmattiliitotTeollisuusTeknologiaTyöelämäPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ammattiliitot
  • 23.10.21:34
    Eläke

    Pitäisikö eläkeikää nostaa? Tätä mieltä on SAK

  • 21.10.05:49
    Talous

    Akava haluaa myllätä yritystuet: Maatalous keskitettävä Etelä-Suomeen

  • 3.10.18:05
    Politiikka

    Analyysi: SAK esitti ja EK tyrmäsi, vaikka ovat hyväksikäytöstä samaa mieltä

  • 3.10.11:53
    SAK

    SAK: Alipalkkaus tulisi kriminalisoida

  • 2.10.17:57
    Orpon hallitus

    Oikeusministeri puolustautui opposition syytöksiltä: "En ole ainoa ihminen tässä hallituksessa"