Sosiaali- ja terveysalan ammattijärjestön Tehyn puheenjohtajan Millariikka Rytkösen mukaan Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) tulisi houkutella hoitajia töihin rahalla valmiuslakiin turvautumisen sijaan.
Rytkönen pelkää, että turvautuminen valmiuslain pykäliin, joiden avulla hoitohenkilökuntaa voitaisiin pakottaa töihin, johtaisi hoitohenkilökunnan kyykyttämiseen.
– Tehy ei vastusta valmiuslain käyttöä kategorisesti, mutta vastustamme sitä, että valmiuslailla kajotaan hoitajien perusoikeuksiin. Viime keväänä työnantajat hyödynsivät tätä työkalua hyväkseen myös sairaaloissa, joissa ei ollut tietoakaan koronasta esimerkiksi perumalla lomia ja teettämällä ylitöitä.
Lue lisää: Tehyssä epäillään, että HUS toivoo valmiuslain käyttöönottoa, jotta hoitajille ei tarvitsisi maksaa ylimääräisiä korvauksia: "Kyllä se tältä vaikuttaa"
Lue lisää: "Potilaita vain tulee ja tulee" – HUSin tehohoitajat avautuvat MTV:lle, kuinka koronatilanne kiristää otettaan
Hallitus suunnittelee neljän valmiuslain pykälän käyttöönottoa koronavirustilanteen vuoksi. Pykälät liittyvät sosiaali- ja terveydenhuollon yksiköiden toiminnan ohjaamiseen sekä kiireettömän hoidon määräaikojen noudattamiseen.
