Yllättäen kuolleen prinssi Haraldin puoliso synnytti parin esikoisen 51-vuotiaana

25.2G0MN1R
Edesmenneen prinssi Haraldin ja Josefa von Hohenzollernin esikoinen sai nimekseen Leopold.
Julkaistu 04.08.2025 18:05
Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Josefa von Hohenzollern kertoo edesmenneen prinssi Haraldin Leopold-esikoisen voivan hyvin.

Kesäkuussa äkillisesti menehtyneen saksalaisen Hohenzollernin prinssi Haraldin puoliso Josefa von Hohenzollern, 51, on synnyttänyt parin esikoisen. 

Ensimmäisen otoksen pienokaisensa varpaista von Hohenzollern julkaisi elokuun alussa Instagram-tilillään. 

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

– Niin pieni ihminen, ja kuitenkin jo elämäni suurin valo, von Hohenzollern toteaa päivityksessään.

Von Hohenzollern julkaisi myös sunnuntaina 3. elokuuta kuvan sairaalasta itsestään vastasyntynyttä pidellen. Naisen ympärillä on Leonbergin sairaalan henkilökuntaa, jota hän kiittelee vuolaasti päivityksessään. 

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

– Syvimmät kiitokseni koko tiimille – lääkäreille, kätilöille, hoitohenkilökunnalle – heidän ammattitaidostaan, rauhallisuudestaan sekä uskomattomasta inhimillisyydestä, von Hohenzollern kirjoittaa. 

Tuore äiti kirjoittaa kokemuksen vahvistaneen häntä myös poliitikkona ja kertoo aikovansa vastaisuudessa edistää Leonbergin terveydenhuoltoa. Von Hohenzollern on vaikuttanut Baijerin alueen ja Baden-Wûrttembergin kunnallispolitiikassa. 

Puolisonsa kuoleman myötä von Hohenzollern ilmoitti vetäytyneensä tulevien pormestarienvaalien kampanjoinnista, mutta on palannut kampanjatyöhön kesän aikana. 

Päivityksessään von Hohenzollern kertoo pienokaisen saaneen nimekseen Leopold ja aikovansa keskittyä tähän seuraavien päivien ajan. 

Prinssi Harald menehtyi äkillisesti sydänkohtaukseen kesäkuun lopussa. Hän oli kuollessaan 63-vuotias.

Von Hohenzollern ja prinssi Harald menivät naimisiin syyskuussa 2024. 

Josefa von Hohenzollern on tullut tunnetuksi "laulavana pormestarina". Prinssi Harald oli Namibian Windhoekissa sijaitsevan, timanttien etsintään erikoistuneen yrityksen toimitusjohtaja.

Lue myös: Tanskan kuningatar Mary tervehti kansaa – seuraavassa hetkessä hän väännähti kivusta ja joutui poistumaan paikalta

Tuoreimmat aiheesta

Kuolleet