Koronaepidemia on vähentänyt huomattavasti joukkoliikenteen käyttöä.
Toimet ja rajoitukset koronavirusepidemian leviämisen ehkäisemiseksi ovat johtaneet siihen, että joukkoliikennettä supistetaan vastaamaan paremmin kysyntää.
Lipputulojen pieneneminen heikentää merkittävästi Helsingin seudun liikenteen (HSL) ja useiden muiden Suomen kaupunkien bussiliikenteen kannattavuutta.
– Tulot ovat maaliskuun alusta tippuneet 70 prosenttia normaalitilanteesta. En usko, että 1970-ja tai 1980-luvultakaan löytyy näin isoa pudotusta matkustajamäärissä. Tämä on kyllä historiallinen pudotus, sanoo HSL:n linjajohtaja Tero Anttila.
Lue lisää: Joukkoliikenne ja taksit ovat menettäneet lähes kaikki matkustajat – kokenut autoilija kertoo pudotuksen olevan rajumpi kuin 1990-luvun lamassa: "Kyydit loppuivat kuin seinään"
Anttilan mukaan normaalisti pääkaupungin busseilla, metroilla, raitiovaunuilla sekä lähijunilla tehdään yli miljoona matkaa päivittäin. Koronaepidemian myötä päiväkohtainen matkamäärä on ollut hieman yli 300 000.
Helsingin lailla kesäaikatauluihin siirrytään normaalia aiemmin jo viikon päästä Oulussa ja toukokuussa Tampereella. Kesäaikataulut ovat jo olleet käytössä ainakin Turussa, Rovaniemellä ja Kuopiossa.
– Matkustajamäärät on yli puolella tippunut ja samassa suhteessa on supistunut myös lipputulot. Meillä on paikallisliikenteessä vuorotarjontaa karsittu, joten olemme ollaan siirtyneet jo kesäaikatauluihin, sanoo Kuopion kaupungin joukkoliikennesuunnittelija .
