Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tästä syystä Costello Hautamäki omisti juuri tietyn kappaleen Pate Mustajärvelle Popedan pääsiäiskeikoilla

1:40Popeda esiintyi ensimmäistä kertaa uuden laulajansa Olli Hermanin kanssa loppuunmyydyllä keikalla TampereellaKatso tästä tunnelmia Popedan lankalauantain keikalta!
Julkaistu 07.04.2024 07:01
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Popeda esiintyi ensimmäistä kertaa Olli Hermanin johdolla pääsiäisenä 30. ja 31. maaliskuuta Tampereen Tavara-asemalla. 

Popeda esiintyi ensi kertaa Olli Hermanin  johdolla kahdella loppuunmyydyllä keikalla 30.–31. maaliskuuta Tampereen Tavara-asemalla. 

Molempien keikkojen loppupuolella yhtyeen kitaristi Costello Hautamäki esitti yksin kitaransa kanssa kappaleen Punaista ja makeaa omistettuna yhtyeen entiselle solistille Pate Mustajärvelle. 

Hautamäki avasi syitä kappalevalintaan ensimmäisen keikan jälkeen. 

– Punaista ja makeaa on yksi oudoimpia Popedan kappaleita. Se on lähes vanhanajan progea. Mustajärvi osasi kirjoittaa loistavan tekstin siihen. Hyvin epäpopedamainen, mutta hyvin mustajärvimäinen. Ei hänelle voisi laulaa

Sukset
-kappaletta. Ehkä
Palle and the boys
olisi voinut mennä, Hautamäki kertoi MTV Uutisille 30. maaliskuuta ensimmäisen keikan jälkeen. 

– Mutta ajattelin, että otetaan hienoin ja kaunein kappale, mitä Mustajärvi on Popedan aikana tehnyt. Julmalla tavalla kaunis. Ei siinä oikeastaan sen kummempaa ollut. Halusin tämän vain esittää, Hautamäki jatkoi.

Alla olevalta videolta voit katsoa, minkälainen yhteinen rutiini Popedan jäsenille on jo ehtinyt Olli Hermanin myötä muodostua! 

1:08Popeda juo treeniksellä aina pullakahvitPopeda viettää treeniksellä ainakin yhden hiljaisen hetken, joka ei tosin välttämättä olekaan kovin hiljainen.

Hermanin ja Hautamäen lisäksi lavalla nähtiin tuttuun tapaan rumpali Lacu Lahtinen, kosketinsoittaja Pate "IP" Kivinen sekä basisti Alex Hautamäki. Lavalla piipahti myös saksofonisti Janne Huttunen.

Molempia keikkoja oli seuraamassa 1 200 ihmistä. 

Voit katsoa videolta, minkälainen tunnelma Popedan keikalla oli lankalauantaina 30. maaliskuuta. 

Lisää aiheesta:

Olli Herman aisti yleisön fiiliksen muuttuvan Popedan ensimmäisen keikan edetessä: "Jengi odotti, miltä se nyt kuulostaa"Kommentti: Olli Herman tekee Popedalle vain hyvää – yhtye houkutteli historialliselle keikalleen niin tosifaneja kuin uteliaita kuuntelijoitaCostello Hautamäki paljastaa – tämä tapahtuma sai aikaan sen, että Olli Herman päätyi Popedan solistiksi: "Siinä oli kohtaloa ja kurkkukipua"Tässä on Popedan uusi solisti Costello Hautamäki Popedan uudesta solistista: "Emme voisi ottaa tähän orkesteriin kauhean vakavia ihmisiä"Popedan 40-vuotias kone ei hyydy – festariesiintymisiä täynnä oleva kesä huipentuu jättikeikkaan Ratinassa
PopedaOlli HermanCostello HautamäkiPate MustajärviMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Popeda
  • 28.6.13:58
    Blind Channel

    Blind Channelista eronnut Joel Hokka uudessa kokoonpanossa – mukana muitakin tunnettuja muusikkoja

  • 24.6.11:33
    Seurapiirit

    Popedan studiona toiminut rakennus muutettiin hulppeaksi omakotitaloksi – kaupataan nyt puolella miljoonalla

  • 4.4.12:35
    Elisabeth Rehn

    Popedan jättihitti nosti Elisabeth Rehnin nimen koko Suomen huulille 1990-luvulla: "Jouduin mukaan lavalle heidän hikisiin kainaloihinsa"

  • 16.08.202410:28
    Pate Mustajärvi

    Pate Mustajärven uusi sooloalbumi sai HS:n kriitikolta murska-arvion – näin tähti reagoi

  • 15.07.202416:30
    Pate Mustajärvi

    Pate Mustajärvi julkaisi hurmaavan teinikuvan – tunnistaisitko muusikkoa?